24 maja 2024 roku Biblioteka Publiczna w Przysusze gościła poetę i aktora Piotra Pilarskiego. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Domu Seniora w Ruskim Brodzie, młodzież szkół podstawowych i średnich, oraz mieszkańcy Przysuchy i okolic.

Życiorys artystyczny poety i aktora Piotra Pilarskiego

  Piotr Pilarski ur. 13.01.1964 r. w Stawiszynie, w powiecie kaliskim. Jedno z jego najbardziej znanych dzieł poetyckich nosi nazwę „ANIMUS” i było po raz pierwszy prezentowane podczas Wieczoru Działań Artystycznych „Szuflada” 15.09.2015 r. w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie autor obecnie mieszka.
   „ANIMUS” to cykl poetycki, składający się z 24 wierszy, które układają się w całość. Obnażanie uczuć, zanurzanie się we własnym wnętrzu to duże wyzwanie, któremu artysta stara się sprostać.    W świecie plastikowych wartości, gdzie wszystko pędzi w szalonym tempie, jest powierzchowne, chwilowe, zatrzymanie się i zastanowienie się nad tym co każdego z nas dotyczy jest czymś odświętnym. Odbycie podróży wewnątrz swojego” ja” charakteryzuje Animusa. Ten cykl pisało samo życie. Dużo tu odniesień do sztuki, kultury, literatury, świata sportu. Spektakl zatytułowany „Animus - serce moje” został bardzo wysoko oceniony przez znaną poetkę, Urszulę Zyburę, Prezesa Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Literatów Polskich, która napisała o nim bardzo przychylny artykuł w gazecie 7 DNI KALISZA.
  Piotr Pilarski pisze poezję od lat 80-tych XX wieku. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów recytatorskich, m.in. drugiej nagrody w konkursie Recytatorskim Śląskiego Okręgu Wojskowego w 1989 r. W latach 2004-2010 był menagerem słynnego aktora-iluzjonisty Jerzego Strzeleckiego.

    Piotr Pilarski to również aktor. Występował m.in. w teatrze jeleniogórskim oraz na deskach ostrowskiego teatru „Nasz Teatr”. Brał udział w wielu sztukach teatralnych m.in. „Na Parnasie”, gdzie wcielił się w rolę Apollina, „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka, czy „Wyszedł z domu” Tadeusza Różewicza.
  Cyklicznie bierze udział w Narodowym Czytaniu, gdzie towarzyszył m.in. Michałowi Grudzińskiemu, aktorowi Teatru Nowego w Poznaniu czy Laurze Łącz, aktorce Teatru Polskiego w Warszawie. W 2020 r. kreował rolę Kirkora podczas Narodowego Czytania „Balladyny” Juliusza Słowackiego a w 2021 r. rolę Zbyszka w dramacie Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Cenna jest również rola „Starszego Pana” z udziałem Grzegorza Wasowskiego, znanego satyryka, syna Jerzego Wasowskiego.

Piotr Pilarski w sposób teatralny prezentuje swoją poezję w liceach ogólnokształcących, bibliotekach oraz w domach kultury