Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

 

W środę 19 czerwca 2024 r. o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej gmachu im. St. Kierbedziów Biblioteki na Koszykowej, odbędzie się spotkanie z cyklu "Polska czasu przełomu", którego gościem będzie redaktor Robert Walenciak. Eksperci pomówią o okresie dekady Gierka, która poprzedzała rok 1980 i dziesięć ostatnich lat PRL-u.

www Debata PCP Polska Ludowa Walenciak Dudkiewicz
Dekada rządów Edwarda Gierka, zdaniem niektórych historyków, publicystów i politologów była epoką, która doprowadziła do zapaści PRL-u i sprawiła, że w 1980 roku wybuchł ogromny bunt społeczny, który był początkiem końca rządów komunistów w Polsce. Zwolennicy I sekretarza KC ze Śląska wskazują, że to Edward Gierek był tym, który z rozmachem budował kopalnie, huty, przemysł, zmienił budownictwo mieszkaniowe, wykupił licencję na produkcję Fiata 126p, wprowadził masową rozrywkę do ówczesnej telewizji za sprawą jej szefa Macieja Szczepańskiego, dzięki czemu Polacy mogli oglądać m.in. takie amerykańskie seriale jak „Kojak” czy „Pogoda dla bogaczy. Jednocześnie ten sam Maciej Szczepański zapewnił Gierkowi i jego ekipie rządowej nowy rodzaj propagandy za sprawą telewizji, który wcześniej nie był znany, ani możliwy. Jednocześnie ten sam Maciej Szczepański był tym, który doprowadził do transmisji pielgrzymek papieża Jana Pawła II w telewizji w czerwcu 1979 roku.

Robert Walenciak – dziennikarz, publicysta, przede wszystkim związany z tygodnikiem „Przegląd”, stały współpracownik portalu Interia. Autor cyklu programów zrealizowanych dla TVP, pt. „Za kulisami PRL-u”.

Autor m.in. „Polski Ludowej”, wywiad-rzeka z Karolem Modzelewskim i Andrzejem Werblanem oraz „Polski Ludowej. Postscriptum”, będącej zapisem rozmowy z Andrzejem Werblanem.