Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Serdecznie zapraszamy 21 marca, o godzinie 18:00 do sali konferencyjnej Biblioteki na Koszykowej, na spotkanie z Mariuszem Kolmasiakiem, autorem książki "Belweder oraz jego mieszkańcy i użytkownicy (1818 - 2014)".

Książka jest pierwszym naukowym opracowaniem warszawskiego Belwederu opartym na wnikliwych analizach. Z mnogości przytoczonych szczegółów wyłania się wszechstronny obraz klasycystycznego pałacu w czasie jego niemal 200-letniej historii. Poznać można nie tylko okoliczności przebudowy, ale i odtworzony wygląd wnętrz we wszystkich opisywanych epokach, zachodzące w tym czasie w Belwederze zmiany oraz związanych z nim ludzi z księciem Konstantym Romanowem, Marszałkiem Józefem Piłsudskim, generalnym gubernatorem Hansem Frankiem, Bolesławem Bierutem, czy następującymi po nim przewodniczącymi Rady Państwa i Prezydentami suwerennej Polski na czele.

Czy książę Konstanty naprawdę w czasie Nocy listopadowej ratował się w damskim przebraniu? Dlaczego Marszałek Piłsudski pracował we "fryzjerni" i co tam robiła jego wypchana klacz Kasztanka? Czy Belweder przebudowany przez Hansa Franka był "bajecznie pięknym zamkiem", a za czasów Bolesława Bieruta rzeczywiście był skromny? Czy ostatni generalny remont zniszczył ocalałe dotąd oryginalne elementy i co pałac zawdzięcza Prezydentom wolnej Polski? Odpowiedź na te i inne pytania poznacie Państwo na spotkaniu z autorem.

Mariusz Kolmasiak (ur. 1987), częstochowianin, historyk, doktorant w Instytucie Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, absolwent kierunku Ochrona Dóbr Kultury w Wyższej Szkole Zarządzania w Katowicach. Autor monografii „Król żandarmów”. Biografia Walentego Wójcika, przybocznego Marszałka Piłsudskiego (2013), artykułów o tematyce związanej z Marszałkiem, kultem jego osoby, a także artykułów o tematyce genealogicznej. Członek Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej oraz Związku Piłsudczyków RP Oddział w Częstochowie. Współorganizator miejskich uroczystości ku czci Marszałka, autor wykładów oraz wystaw poświęconych jego osobie. Warto też do powyższego dodać, że w 2015 roku za książkę Belweder oraz jego mieszkańcy i użytkownicy (1818-2014) dostał Nagrodę KLIO.

 

 

Szukaj na stronie