Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego oraz Redakcja „Wszystko co Najważniejsze" zapraszają na spotkanie z Michałem KŁOSOWSKIM, autorem książki „Dekada Franciszka".

 

WcN Dekada Fraciszka Warszawa 1200x960 Wwa

 

GDZIE?: Sala Konferencyjna w gmachu im. Stanisławów Kierbedziów Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy (ul. Koszykowa 26/28)

 

KIEDY?: 10 marca godz. 12:00

 

TRANSMISJA: https://youtube.com/live/FctpCO8yBbE

 

Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko co Najważniejsze" oraz szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów. Publikuje w prasie polskiej i zagranicznej, na stałe akredytowany przy Watykanie. Autor programów radiowych i telewizyjnych. Stypendysta Departamentu Stanu USA, Teologii Politycznej i  Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu (Uniwersytetu Angelicum), przygotowuje rozprawę doktorską na Papieskim Uniwersytecie Św. Krzyża w Rzymie. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie i London University of Arts.

 

Czy ostatnia dekada była końcem Kościoła, jaki znamy? 

Początek „Dekady Franciszka" wyznacza data rewolucji technologicznej, związanej z popularnością pierwszego iPhone'a. Choć teoretycznie nie miało to nic wspólnego z Kościołem i papiestwem, radykalnie zmieniło życie wiernych. Trudno więc, by nie wpłynęło na sposób sprawowania rządów przez głowę Kościoła. 

 

Mimo że Steve Jobs pokazał światu swój wynalazek jeszcze w trakcie pontyfikatu Benedykta XVI, jego upowszechnienie nastąpiło właśnie w trakcie pontyfikatu papieża Franciszka. I właśnie ta rewolucja technologiczna, która się wydarzyła niejako w okamgnieniu, spowodowała, że część życia ludzi przeniosła się w świat cyfrowy: stworzyliśmy, jak powiedział Benedykt XVI, kolejny kontynent – cyfrowy – na którym musieli zaistnieć zarówno wierni, jak i Kościół; musiał zaistnieć także Watykan i papież, ze swoim kontem na Instagramie i koniecznością wyjścia spoza kościelnej ambony na rzecz głoszenia Ewangelii w cyfrowym świecie, w którym walka o uwagę odbiorców jest znacznie trudniejsza, niż wcześniej; z nieporozumieniami i globalną komunikacją, która wcale do prostych nie należy.

 

To skupienie się na wyzwaniach świata doczesnego, zwłaszcza tych związanych z rozwojem technologii tak bardzo, bowiem to właśnie współczesny naukowy boom próbuje ofiarować człowiekowi to, co dotychczas było nie od pomyślenia: zbawienie na Ziemi. Wielu już przecież próbowało. Różnorakie totalitarne ideologie XX wieku, większość z których miała zabarwienie mesjanistyczne, próbowała przekonać ludzkość do tego że możemy osiągnąć niebo na Ziemi wyłącznie za sprawą własnej pracy, techniki czy rywalizacji; ludzie radzieccy nawet latali w kosmos by powiedzieć, że „Boga niet". Czy w końcu się to uda? Czy różnorakie działania papieża Franciszka mają przeciwstawić się temu trendowi i skierować Kościół na nowe tory? 

 

Warto starać się zrozumieć tytułową „Dekadę Franciszka" bez klisz i stereotypów, analizując to co się w Kościele ostatnio wydarzyło. Nie tylko z polskiej czy europejskiej perspektywy. 

 

***

Książka ta zawiera trafne spostrzeżenia dotyczące Watykanu i jego stosunku do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Z publikacją tą powinni zapoznać się także ci, którzy nie patrzą na Kościół z punktu widzenia jego historii.
Prof. Massimo FAGGIOLI
Villanova University

 

Michał Kłosowski woli raczej zadawać pytania (na razie bez odpowiedzi), niż bezwzględnie potępiać. Autor stawia śmiałe postulaty dotyczące przyszłości Kościoła. Każdy, kto chce zrozumieć papieża Franciszka, powinien przeczytać tę książkę.
Prof. Ewa THOMPSON 
Rice University

Szukaj na stronie