Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Henrykiem Kuźniakiem, kompozytorem muzyki do wielu znanych filmów, w tym „Vabanku”, „Seksmisji”, seriali „Parada oszustów” i „Na kłopoty Bednarski”.

Prof. Kuźniak (ur. 1936) pochodzi z Czeladzi. W Warszawie ukończył muzykologię na UW. Kompozycję studiował m.in. w Paryżu w ramach stypendium rządu francuskiego odbywając staż w studiu muzyki eksperymentalnej Pierre`a Schaeffera. W kraju od roku 1960 tworzył muzykę ilustracyjną do filmów dokumentalnych i kronik filmowych. Jego kompozytorska przygoda z filmem fabularnym rozpoczęła się w roku 1970 współpracą z Jerzym Gruzą przy komedii satyrycznej „Dzięcioł”. Kolejne filmy z muzyką Kuźniaka, kinowe i telewizyjne, to między innymi – „Na wylot” i „Wieczne pretensje” Grzegorza Królikiewicza, „W środku lata” Feliksa Falka, „Zapis zbrodni” Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, „Rozmowa” Piotra Andrejewa, „Anna i wampir” oraz „Sławna jak Sarajewo” Janusza Kidawy, „Niech cię odleci mara” i „Kobieta z prowincji” Andrzeja Barańskiego, „Virtuti” Jacka Butrymowicza. Najbardziej znanymi melodiami Henryka Kuźniaka są te, które stworzył do komedii Juliusza Machulskiego „Vabank”, „Vabank II czyli Riposta” oraz „Seksmisja”, a także do seriali TV „Parada oszustów” Grzegorza Lasoty i „Na kłopoty Bednarski” Pawła Pitery. Jego kompozycje nagradzano na festiwalach. Przez wiele lat był wykładowcą Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. W 2022 roku otrzymał Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości na 11. Festiwalu Filmowym im. Krzysztofa Komedy "Grand Prix" Komeda w Ostrowie Wielkopolskim.

Podczas spotkania prowadzonego przez red. Piotra Kitrasiewicza, z udziałem dr Pawła Jaskulskiego, Henryk Kuźniak opowiedział o motywach retro w swoich kompozycjach (widocznych zwłaszcza w obu „Vabankach” oraz w serialach „Parada oszustów” i „Na kłopoty Bednarski”), o tajnikach tworzenia muzyki filmowej i współpracy z reżyserami, jak również o tytułach naukowych nadawanych wykładowcom uczelni artystycznych. Okazuje się, że w tym ostatnim temacie istnieje od lat spór pomiędzy akademikami uniwersyteckimi, a ich kolegami reprezentującymi dziedziny sztuki, takie jak malarstwo, rzeźba, scenografia, aktorstwo, reżyseria czy gra na instrumentach muzycznych. Zapraszamy na stronę www.koszykowa.pl oraz na stronę YouTube Biblioteki.

 

Szukaj na stronie