Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego

we współpracy z

Fundacją Życie Żydowskie,

Wydawnictwem Agora

oraz

Urzędem Dzielnicy Warszawa - Śródmieście

zapraszają na spotkanie autorskie

"Co się dzieje z Izraelem?”

wokół książki „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela” Konstantego Geberta.

Rozmowę z autorem poprowadzi red. Jan Ordyński.

 

 

 


Środa 23 sierpnia godzina 17.30
Sala konferencyjna w Gmachu im. St. Kierbedziów, ul. Koszykowa 26/28

 

Konstanty Gebert (ur. 1953) rozpoczął działalność dziennikarską w prasie podziemnej (dwutygodnik „KOS", gdzie zaczął używać pseudonimu „Dawid Warszawski"); z „Gazetą Wyborczą" związany od jej powstania. Był jej korespondentem podczas wojny w Bośni, a przy tym współpracownikiem specjalnego sprawozdawcy ONZ Tadeusza Mazowieckiego. Relacjonował też wydarzenia m.in. z Turcji, Indii (Kaszmir) i Birmy, przez lata śledził konflikt izraelsko-palestyński, badał skutki ludobójstwa w Rwandzie. Zakończył współpracę z redakcją w 2022 roku.
Był jednym z architektów odrodzenia życia żydowskiego w Polsce, współzałożycielem niezależnego Żydowskiego Uniwersytetu Latającego i Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz twórcą i pierwszym naczelnym żydowskiego miesięcznika „Midrasz".
Jest autorem 12 książek i kilku tysięcy artykułów prasowych opublikowanych w Polsce i za granicą. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, Uniwersytecie Berkeley w Kalifornii, Grinnell College i Collegium Civitas.
Za książkę „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy ich dzieło" został nagrodzony Nagrodą im. Beaty Pawlak 2022 oraz Nagrodą Klio.
Prowadzi pierwszy polskojęzyczny podcast o Izraelu „Ziemia zbyt obiecana".


Jan Ordyński - Dziennikarz. Urodził się w Łodzi i tam studiował na UŁ. Był też w tym mieście animatorem kultury studenckiej. Przez wiele lat był dziennikarzem “Rzeczpospolitej”. Do 2016 r. współpracował też z TVP i Polskim Radiem. Współpracował z Fundacją Shalom. Obecnie jest członkiem zespołów tygodnika “Przegląd” i “Zdanie”, pisma stowarzyszenia Kuźnica. Z Henrykiem Szlajferem jest współautorem wywiadu-rzeki z Mieczysławem Rakowskim pt. Nie bądźcie moimi sędziami. Rozmowy z Mieczysławem F. Rakowskim. Napisał wywiad-rzekę Passa z Danielem Passentem.
Jest pierwszym laureatem Złotej Wagi, nagrody polskiej adwokatury, oraz Ostrego Pióra, nagrody Bussines Centre Club i Honorowej Akredytacji Marszałka Sejmu. W związku z działalnością dziennikarską wyróżniony Medalem 50-lecia Powstania w Getcie Warszawskim. Laureat nagrody miasta stołecznego Warszawy za 2012 r. Odznaczony Brązowym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


pokoj z widokiem plaskaHISTORYCZNA PODRÓŻ W 75. ROCZNICĘ POWSTANIA PAŃSTWA IZRAEL

Ta książka to fascynująca podróż w czasie przez wydarzenia, które doprowadziły do utworzenia, pomimo wielu przeciwności, współczesnej państwowości izraelskiej. Jest tu szerokie tło konfliktu między Izraelem i jego sąsiadami, w tym Palestyńczykami, oraz skala emocji, które tkwią w obu społecznościach. Ta bardzo wartościowa pozycja wskazuje też na zaskakujące podobieństwa między Polską i Izraelem. Polecam zainteresowanym historią i sytuacją Bliskiego Wschodu, a także osobom zamierzającym odwiedzić Izrael.
Piotr Puchta, dyplomata, były kierownik przedstawicielstwa RP przy władzach palestyńskich w Ramalli oraz były ambasador w Kairze

Konstanty Gebert patrzy na Izrael ze szczególnej perspektywy: religijnego żyda, a jednocześnie liberalnego demokraty, który osobiście angażował się w zwalczanie rożnych form opresji w Polsce i na świecie. Jego opowieść o Izraelu jest barwna, ale bez lukru i bez prześlizgiwania się nad najtrudniejszymi dylematami. Fascynująca lektura.
Maciej Kozłowski, Dyplomata, były ambasador RP w Tel Awiwie

Książka ta jest niesamowicie prowokująca i zmusza do myślenia, nawet jeśli nie podziela się wszystkich zawartych w niej interpretacji i wniosków. Oparta na wielu źródłach oraz osobistych doświadczeniach autora, obejmuje ona całą historię państwa żydowskiego, od poczęcia i bólów porodowych aż do egzystencjalnego 'Kulturkampf' czasów obecnych. I jest prawdziwym majstersztykiem.
Dr Laurence Weinbaum, Redaktor Naczelny, "The Israel Journal of Foreign Affairs", Jerozolima