Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego

oraz

Fundacja Życie Żydowskie

Papierosiarze z placu Trzech Krzyży

Urząd Dzielnicy Warszawa - Śródmieście

zapraszają na spotkanie

 

Papierosiarze w Bibliotece

Okupacja oczami żydowskich dzieci z placu Trzech Krzyży

 

Czwartek 10 sierpnia 2023 g. 17.30.

 

Zapraszamy na rozmowę z Anną Cukierman-Podgórską i Tomkiem (Dawidem) Jędrczakiem – współtwórcami wyjątkowego projektu edukacyjnego: „Papierosiarze z placu Trzech Krzyży". Odwaga, solidarność, wola ratowania siebie, ale i innych, to wartości, których świat bardzo dziś potrzebuje. Właśnie o tych wartościach mówi okupacyjna historia młodych żydowskich uciekinierów z getta, sprzedających Niemcom papierosy na placu Trzech Krzyży. Zwyciężyli i przeżyli! Część z nich po wojnie została w Polsce, część wyjechała do tworzącego się Izraela, a pozostali: do Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych. 

To bardzo potrzebna nam wszystkim opowieść o woli życia.

Rozmowę poprowadzi dr Katarzyna Olszewska.

 

Relacja ze spotkania:

 

 

Anna Cukierman-Podgórska - Członkini Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, członkini Rady Fundacji Życie Żydowskie. Zawodowo pracuje jako bibliotekarka i nauczyciel projektowy. Interesuje się literaturą dziecięcą jako środkiem łączności międzypokoleniowej i przekazu wartości. Mieszka "od zawsze" w Warszawie. Tomek (Dawid) Jędrczak - Ciałem w kontynentalnej Europie, sercem i duszą - zawsze w Kraju Merkawy i Humusu. W CV - dużo firm z dużą literą „Ż" w nazwie - co powoduje ciągłe problemy. Z wykształcenia socjolog, zwolennik federalizmu, dystrybucji władzy w dół, Adama Smitha i teorii Lewisa A. Cosera. Przeciwnik prawie wszystkich „-izmów". Uwielbia „Star Wars: Legends", Marvela i street punk. Fundator oraz członek Zarządu Fundacji Życie Żydowskie

 

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego przy ulicy Koszykowej 26/28 w Warszawie, sala konferencyjna Gmachu im. St. Kierbedziów.

Wstęp wolny.

Zapraszamy

 fb Papierosiarze KO