Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Gościem red. Piotra Kitrasiewicza jest poeta religijny, teolog i filozof ksiądz profesor Jan Sochoń, autor niedawno wydanej powieści zatytułowanej „Jedenaste przykazanie”.

Powieściowy debiut duszpasterza kojarzonego do tej pory z twórczością poetycką oraz rozprawami akademickimi ma niecodzienną genezę. Jest ona związana z dokonaną przez autora próbą rozwikłania rodzinnej tajemnicy, skrywanej w przypadkowo odnalezionej w starej szafie paczuszce. Znalezisko zawierało pochodzące z okresu II wojny światowej listy napisane w języku niemieckim, adresowane do Franciszki Sochoń, matki ks. Jana. Podążając niczym detektyw tropem historii, duchowny odkrywa, że listy wyszły spod pióra oficera Wehrmachtu, Daniela Richtera, stacjonującego w domu Sochoniów w drodze na front wschodni…

Dialog Piotra Kitrasiewicza z Janem Sochoniem dotyczy nie tylko „Jedenastego przykazania”, ale również poezji księdza –profesora. Rozmówcy cofają się do debiutu gościa, który miał miejsce na łamach „Tygodnika Powszechnego” pod koniec lat siedemdziesiątych, czasopiśmie, które wówczas jako jedyne w Polsce zamieszczało informacje o ingerencjach cenzorskich. O kłopotach z cenzurą opowiada również ks. Jan, jak również o obliczu zmieniającego się

świata – co odcisnęło się między innymi na „Tygodniku Powszechnym” – oraz zagrożeniu Kościoła we współczesnych czasach, dokonującym się na oczach ludzi coraz bardziej zobojętniałych na religię. „Oni nie są bynajmniej ateistami, oni są po prostu obojętni religijnie, bo pochłania ich konsumpcjonizm zachodniego świata” powiedział gość.

Do obejrzenia i wysłuchania rozmowy z ks. prof. Janem Sochoniem zapraszamy na www.koszykowa.pl oraz na stronę YouTube Biblioteki.

 

Szukaj na stronie