Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia spotkania z pisarzem Wojciechem Chmielewskim, autorem powieści i zbiorów opowiadań o tematyce warszawskiej m.in. „Białego boksera” (2006), „Brzytwy” (2008), „Belweder gryzie w rękę” (2017) i „Sylwii z Gibalaka”(2023).

 

 

 

Chmielewski jest laureatem licznych nagród i wyróżnień literackich, w tym im Marka Nowakowskiego oraz im. Cypriana Kamila Norwida. Rozmowa z gościem dotyczy jego twórczości ze szczególnym uwzględnieniem wyboru jego krótkich utworów prozatorskich zawartych w tomie „Obcy diabeł”, wydanych niedawno nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Tom zawiera 31 opowiadań, a ich selekcji, na prośbę autora, dokonał krytyk literacki Jakub Beczek. On również scharakteryzował twórczość Chmielewskiego następującymi słowami: „Jest Wojciech Chmielewski  uważnym obserwatorem realności. Odkrywa ją, rejestruje i utrwala. Potrafi też przywołać i zatrzymać to, co minione – przeżyć przeszłe zdarzenie na nowo i  w ten sposób je urealnić. W pięciu wydanych dotychczas tomach opowiadań pisarza znajdziemy utwory, które tym się właśnie zajmują – utrwalaniem realności. Jeśli jednak – jak przyjęła krytyka i do czego przyznaje się sam autor – cechą charakterystyczną prozy Chmielewskiego jest zapisywanie dziejącej się rzeczywistości, to Obcy diabeł – pierwszy wybór opowiadań – chciałby pokazać coś jeszcze. Na przykład to, że nawet najprecyzyjniejszy opis świata nigdy go nie wyczerpie”.

 

Z Wojciechem Chmielewskim rozmawia red. Piotr Kitrasiewicz. Spotkanie można również obejrzeć na kanale YouTube Biblioteki.

 

Zapraszamy.

Szukaj na stronie