Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy red. Piotra Kitrasiewicza z Wojciechem Tomczykiem, dramaturgiem teatralnym i scenarzystą filmowym, autorem między innymi „Norymbergii” oraz „Marszałka”.

 

 

 

 

Sławę i uznanie przyniósł naszemu gościowi dramat „Wampir”, nawiązujący do postaci seryjnego mordercy kobiet na Śląsku w latach 60. Oficjalnie był nim Zdzisław Marchwicki, którego skazano na śmierć i powieszono, ale niektórzy autorzy kwestionują ustalenia śledczych oraz  zebrany materiał dowodowy, stawiając hipotezę, że Marchwicki był tylko kozłem ofiarnym. Również Tomczyk w „Wampirze” szuka innego winnego i owszem znajduje, ale czy na pewno zamyka tym temat?

 

Renomę autora utrzymała „Norymberga”, rozpisany na dwie osoby (plus trzecią) dramat rozrachunkowy z PRL-em (podobnie zresztą jak „Wampir”), oparty na wyznaniach pułkownika wojskowych służb specjalnych obraz komunistycznego reżimu „zza kulis”. Emerytowany oficer opowiada młodej dziennikarce o niektórych ukrytych działaniach swojej „firmy”, a ich dialog w pewnej chwili przybiera formę wyrafinowanej gry, w której podmiotem staje się nieżyjący ojciec rozmówczyni, będący kiedyś jednym z „nich”.

 

W „Marszałku”, dramacie z akcją osadzoną w Belwederze roku 1933, obracamy się wśród historycznych postaci, takich jak kapitan, pisarz i podróżnik Mieczysław Lepecki, minister Józef Beck, gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski, eks-premierzy Aleksander Prystor, Kazimierz Bartel, Walery Sławek, a także – a raczej przede wszystkim – tytułowy marszałek czyli Józef Piłsudski. Dwa wątki wokół których zazębia się fabuła, to rzekomy plan koronacyjny Piłsudskiego oraz jego koncepcja wojny prewencyjnej przeciwko hitlerowskim Niemcom. Według Tomczyka, oba te projekty mogły uratować Polskę przed narodowym nieszczęściem lat 1939-1945. „Marszałek” doczekał się znakomitej inscenizacji w ramach Teatru Telewizji w roku 2017. W zrealizowanym w naturalnych plenerach widowisku wyreżyserowanym przez Krzysztofa Langa w zagraną z brawurą postać „Marszałka” wcielił się Mariusz Bonaszewski. Warto również wspomnieć o udanych realizacjach telewizyjnych  „Wampira” (2004, reż. Maciej Dejczer) oraz „Norymbergii” (2006, reż. Waldemar Krzystek). Wojciech Tomczyk napisał także dramaty: „Inka 1946”, „Imperium”, „Bezkrólewie” oraz inne. Otrzymał wiele nagród m.in. Grand Prix III Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu w roku 2003 oraz „Platynowy Opornik” - nagrodę za całokształt twórczości na festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni (2015 r.). W 2019 roku uhonorowano go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy twórczej”.

 

Rozmowę z Wojciechem Tomczykiem można obejrzeć na stronie www.koszykowa.pl oraz na kanale YouTube Biblioteki. Zapraszamy.

Szukaj na stronie