Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

ENRS GENE 2024 INST 04Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy wspiera nabór do 14. edycji miedzynarodowej konferencji naukowej z cyklu "Genealogie Pamięci".

Ruszył nabór zgłoszeń do 14. edycji międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu „Genealogie Pamięci” organizowanej przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS). Tegoroczna pt. „Gentry, Nobility and Aristocracy: the Post-Feudal Perspectives” („Ziemiaństwo, szlachta, arystokracja: perspektywy postfeudalne”) odbędzie się na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego w formie hybrydowej, w dniach 25–27 września.

Jak zmieniała się pamięć o wielkich posiadaczach ziemskich, ich roli i statusie na przestrzeni dziesięcioleci? Czy pamięć kulturowa, wartości i tożsamość różnych grup społecznych pozwalają nam dotrzeć do postfeudalnych mechanizmów i struktur społecznych? Jak różne aspekty etosu szlacheckiego/ziemiańskiego postrzegane są we współczesnym życiu społecznym, sztuce i kulturze?

To tylko kilka wybranych tematów, o których rozmawiać będą uczestnicy i uczestniczki międzynarodowej konferencji pt. „Gentry, Nobility, Aristocracy: the Post-feudal Perspectives” („Ziemiaństwo, szlachta, arystokracja: perspektywy postfeudalne”), organizowanej przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) w ramach cyklu „Genealogie Pamięci”.

O ile rola ziemiaństwa w politycznej, gospodarczej i kulturowej historii Europy została szeroko zbadana i opatrzona bogatą literaturą, o tyle odpowiedź na pytanie, jak ta rola jest pamiętana po zmianie ustroju społecznego, nadal wydaje się niewystarczająca. Wpływ tej spuścizny na współczesne społeczeństwa europejskie to kolejne zagadnienia, mieszczące się w polu naszych zainteresowań. Jako punkt wyjścia organizatorzy stawiają hipotezę, że postfeudalne struktury społeczne, wynikające z dynamiki władzy między posiadaczami ziemskimi a chłopami, można badać z perspektywy ich długiego trwania (fr. longue durée).

Zgłoszenia referatów w języku angielskim można przesyłać do 19 maja 2024 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenie powinno zawierać streszczenie planowanego wystąpienia (do 300 słów) oraz krótką notkę biograficzną (do 200 słów) prelegenta.

Osoby zgłaszające referat proszone są również o przesłanie zdjęcia lub zeskanowanej wersji podpisanej klauzuli dotyczącej zgody na wykorzystanie danych osobowych w zakresie niezbędnym do zgłoszenia referatu „Consent Clause”.

Więcej informacji na temat tegorocznej konferencji można znaleźć na stronie: https://enrs.eu/edition/genealogies-of-memory-2024. Nagrania z poprzednich edycji „Genealogii Pamięci” dostępne są na kanale YouTube ESPS tutaj.

Szukaj na stronie