Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

W piątek 9 czerwca o godz. 17.30 zapraszamy na wernisaż wystawy ukazującej egzotyczny świat wyrytych w drewnie symboli i znaków związanych z obyczajami i ludowymi tradycjami Tajwanu.

KOGUTEkspozycja nosi tytuł „Urok Tajwańskich Festiwali – Drzeworyty Obrazujące Księżycowy Nowy Rok”. Wystawa przedstawia pradawny zwyczaj tworzenia noworocznych drzeworytów ukazujących bóstwa, opiekunów i bohaterów, będących zarówno obiektem kultu, jak i pełniących funkcje talizmanów i amuletów mających przynosić szczęście, pomyślność, bogactwo, zdrowie i powodzenie. Do dzisiaj są one na Tajwanie żywym elementem kultury ludowej, a Tajwańczycy obdarowują się nimi wzajemnie nie tylko z okazji Nowego Roku Księżycowego. Można je spotkać w wielu mieszkaniach jako ozdobę.

Ekspozycja jest wspólnym przedsięwzięciem Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w Polsce oraz Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego.

Wystawę będzie można oglądać do 30 czerwca, w godzinach otwarcia Biblioteki.

 

9 czerwca (piątek) godz. 17.30

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej 26/28

Sala Konferencyjna

Wstęp wolny.


 

Drzeworyty – symbole szczęścia

 Zwyczaj zdobienia drzwi do świątyń oraz domostw kolorowymi obrazkami sięga odległych wieków. W przeszłości drzeworyty były przygotowywane z okazji różnych festiwali i świąt ludowych, czy ważnych uroczystości rodzinnych. Z czasem były one przygotowywane tylko podczas obchodów Księżycowego Nowego Roku, który jest najważniejszym świętem dla Chińczyków na całym świecie.

 Drzeworyty noworoczne, których tradycja jest wciąż żywa na Tajwanie, zaliczane są do noworocznych zwyczajów. Drzeworyty przedstawiające bóstwa, bohaterów i opiekunów są żywym elementem kultury ludowej. Wykonane są tradycyjnymi metodami i pełnią różne funkcje. W przeszłości modlono się do nich i obdarowywano się nimi nawzajem. Drzeworyty to rodzaj talizmanów ochronnych i amuletów, które mają także przynosić szczęście, pomyślność, powodzenie, bogactwo oraz dobrobyt. Wykorzystywane są także jako ozdoba mieszkania.

 Drzeworyty związane są tematycznie z chińską kulturą. Tematyka drzeworytów jest różna. Przedstawiają one wyobrażenia najróżniejszych bóstw opiekuńczych i sceny rodzajowe, a także ilustracje ze znanych powieści i sztuk teatralnych, ludowych oper oraz bajek. Motywem przewodnim często są także chińskie znaki zodiaku takie jak: szczur, wół, tygrys, zając, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia. Innym tematem często prezentowanym na drzeworytach są ryby. W języku chińskim słowo ryba brzmi podobnie do słowa pomyślność, dobrobyt czy bogactwo.

 Na wystawie prezentowane są drzeworyty z ostatnich konkursów na drzeworyt noworoczny organizowanych na Tajwanie. Konkurs ma na celu podtrzymanie i rozwój tradycji i sztuki ludowej.

drzeworyt

 

TAIPEI ECONOMIC AND CULTURAL OFFICE IN POLAND

Szukaj na stronie