Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Plakat Julian Ochorowicz dla biblioteki ver 2Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego wraz z Fundacją Juliana Ochorowicza serdecznie zapraszają na wystawę:

 

Julian Ochorowicz – polski da Vinci?

 

W 2017 roku mija 100 lat od śmierci Juliana Ochorowicza (1850-1917) człowieka wszechstronnie uzdolnionego, wybitnego Polaka, który zajmował się literaturą, dziennikarstwem, filozofią, psychologią, medycyną, fizyką, elektrotechniką, chemią, fotografią a także budownictwem oraz architekturą.

Julian Ochorowicz przyjaźnił się z Marią Skłodowską-Curie, Bolesławem Prusem, Henrykiem Sienkiewiczem i Władysławem Reymontem. Był teoretykiem pozytywizmu. Dzięki niemu Bolesław Prus napisał swoją jedyną powieść historyczną „Faraon”. Natomiast w „Lalce” stał się pierwowzorem naukowca Ochockiego, a jego żona Maria Ochorowicz – Izabelli Łęckiej. Władysław Reymont za jego namową zniszczył brudnopis pierwszego tomu „Chłopów” i napisał znaną nam wersję powieści. Ochorowicz znany był także jako wynalazca i konstruktor, który w 1878 roku jako jeden z pierwszych na świecie podał zasady działania telewizji i telebimu, które zostały wykorzystane dopiero w latach 50. XX wieku. Ulepszył telefon Bella, uwalniając Francję od monopolu Edisona. Jego telefony były w masowej produkcji we Francji, Belgii, Holandii oraz Carskiej Rosji (w tym na ziemiach polskich) do początku XX wieku. Laureat złotych medali międzynarodowych wystaw w Paryżu, Antwerpii Warszawie i Petersburgu za połączenie telefonu z mikrofonem w jedno urządzenie, co po raz pierwszy pozwoliło na głośne i wyraźne przenoszenie mowy, muzyki czy śpiewu na odległość. Dzięki umieszczeniu na szczycie Wieży Eiffla bezprzewodowego telegrafu pomysłu Ochorowicza i wykorzystaniu jej do celów wojskowych - symbol Paryża stoi do dziś. Julian Ochorowicz był pionierem psychologii klinicznej i doświadczalnej – leczył nerwowo chorych hipnozą a jego pacjentami byli m.in. Władysław Reymont i Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Znany jako inicjator i organizator wielu organizacji w kraju i za granicą np. pierwszej polskiej organizacji zawodowej literatów i dziennikarzy „Kasa Literacka” czy Pierwszego Międzynarodowego Kongresu Psychologów. Związany z Wisłą jako budowniczy i twórca miasta Wisła - uzdrowiska.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do 12 listopada 2017 roku.

Szukaj na stronie