Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

BPW Tadeusz Kosciuszko 2017 10 06 v5 Strona 01 CopyEkspozycja została zorganizowana w ramach obchodów Roku Tadeusza Kościuszki, ustanowionego w związku z przypadającą w 2017 r. dwusetną rocznicą śmierci Naczelnika.

Kiedy Tadeusz Kościuszko, absolwent Szkoły Rycerskiej, wyruszył w 1776 roku za ocean, aby wziąć udział w rewolucji amerykańskiej, był w Polsce mało znanym oficerem. O jego wyjeździe zostali poinformowani najbliżsi oraz książę Adam Kazimierz Czartoryski. Dalsze losy Kościuszki nawet im nie były wiadome.

W 1778 roku książę pytał swojego korespondenta w Paryżu: „Czy nie zechcesz podjąć się prośby do Franklina, aby zażądał wiadomości o losie p. Kościuszki, jednego z tych młodych oficerów, których król wychowywał w Paryżu. Znajduje się on w służbie Stanów Zjednoczonych w Ameryce; przed dwoma laty miałem list od niego, ale od tego czasu nic o nim nie słyszę”.

O tym, co „inżynier w randze pułkownika w armii Stanów Zjednoczonych” robił w kraju Waszyngtona, jego roli w amerykańskiej wojnie o niepodległość, można się dowiedzieć z wystawy przygotowanej w Bibliotece na Koszykowej.

Na planszach zaprezentowano dokonania Kościuszki jako inżyniera Armii Kontynentalnej. Wykorzystano plany z epoki i archiwalia ze zbiorów bibliotek amerykańskich (m.in. Library of Congress), a także materiał ilustracyjny ze zbiorów Biblioteki Publicznej, muzeów, galerii amerykańskich i krajowych oraz ze zbiorów prywatnych i in.

W gablotach można obejrzeć publikacje dotyczące udziału Kościuszki w rewolucji amerykańskiej, biografie Naczelnika, od najstarszych począwszy aż do współczesnych, teksty dotyczące jego drugiego pobytu w Ameryce i sporządzonego tam testamentu, literaturę i poezję, której bohaterem jest naczelny inżynier West Point, oraz upamiętniające go materiały pochodzące ze zbiorów Biblioteki i prywatnych.

Wystawa jest czynna od 16 października do 24 listopada 2017 roku w Czytelni im. F. Czerwijowskiego.

Szukaj na stronie