Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Wystawa w 120 rocznicę powstania Bundu

plakat BundCelem wystawy „Bund, czyli związek” jest przypomnienie ważnej organizacji społeczno-politycznej polskich Żydów, działającej na ziemiach polskich ponad pół wieku.

Bund - Powszechny Żydowski Związek Robotniczy był socjalistyczną partią opartą na idei solidarności i samopomocy, która uosabiała życie i lepszą przyszłość dla społeczności żydowskiej w ich dotychczasowym miejscu zamieszkania. Historia Bundu to również opowieść o walce o wolność osobistą, ekonomiczną i kulturową, którą zakończył holocaust, a następnie przyjęcie radzieckiego modelu politycznego w PRL. W Warszawie, Łodzi, Lublinie i wielu innych miastach w okresie II Rzeczypospolitej członkowie Bundu zasiadali w radach miejskich. Bundowcy prowadzili niezwykle żywe, rozgałęzione życie polityczne, kulturalne, oświatowe i sportowe. Organizacja zrzeszała ok. 40 tys. członków w samej partii, a także w założonych przez nią organizacjach społecznych (Cukunft, SKIF. Morgensztern).

Marek Edelman stał się symbolem Powstania w Warszawskim Getcie i do dziś pozostaje najbardziej rozpoznawalnym członkiem Bundu. Członkiem związku był także Władysław Kopaliński, wybitny kulturoznawca i encyklopedysta. Członek Bundu, Samuel Zygelbojm reprezentował partię w namiastce parlamentu na uchodźstwie podczas II Wojny Światowej, aż do swego tragicznego samobójstwa w proteście przeciw eksterminacji Żydów w Warszawskim Getcie.

Na 36 planszach formatu B1 przedstawimy historię 120 lat organizacji, która miała znaczący wpływ na historię Polski.

Wystawę „Bund, czyli związek” można oglądać na Dziedzińcu Pod Zieloną Ścianą w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy – Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego przy ulicy Koszykowej 26/28. Ekspozycja będzie dostępna od 5 do 26 marca 2018 r.

Specjalnie dla osób, które nie będą mogły dotrzeć na miejsce prezentacji, przygotowano wersję on-line wystawy pod adresem www.120bund.pl.

Wystawę zrealizowało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Warszawa w Europie przy wsparciu finansowym ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg Przedstawicielstwo w Polsce.

Szukaj na stronie