Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Wystawa pod tym tytułem jest związana z książką Bajki o ludziach, której premiera miała miejsce w Lidzbarku Warmińskim w listopadzie ubiegłego roku. Inicjatorami i realizatorami tej publikacji były Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia” oraz Oranżeria Kultury – Miejska Biblioteka Pedagogiczna z Lidzbarka Warmińskiego. Prezentacji książki towarzyszyło uroczyste otwarcie wystawy w Oranżerii Kultury.

Krasicki Bajki O LUDZIACH 2022 jpg1Na wystawę w jej oryginalnym kształcie składa się ponad pięćdziesiąt prac wykonanych w różnorodnych technikach. Prace stworzyli artyści z Warmii i Mazur, mieszkający tutaj na stałe, urodzeni na tych ziemiach lub nowo przybyli w te regiony. Są to:  Ita Haręza, Wioletta Jaskólska, Nika Jaworowska-Duchlińska, Katarzyna Kałdowski, Mariusz Kałdowski, Adam Kurłowicz, Agnieszka Markowicz, Ewa Pohlke, Anna Stankiewicz, Weronika Tadaj-Królikiewicz, Julita Wiench i Renata Zimnicka-Prabucka.

Ich prace są znakomitym dopełnieniem tekstów literackich napisanych przed laty w Lidzbarku Warmińskim, gdzie Ignacy Krasicki spędził blisko 30 lat. Nie tylko pełnił wówczas funkcje biskupa i zarządcy Księstwa Warmińskiego, ale także tworzył swoje niezapomniane utwory. Napisał ponad 195 bajek i właśnie one, wraz z satyrami, należą do najbardziej znanych i lubianych jego dzieł.

Dzięki indywidualnemu podejściu każdego Twórcy wystawa zachwyca różnorodnością sposobów widzenia przesłania bajek i pozwala spojrzeć na twórczość Ignacego Krasickiego przez pryzmat indywidualnej wrażliwości poszczególnych Artystów. Uzupełnienie wystawy oryginalnych prac stanowią  24 wielkoformatowe plansze zawierające reprodukcje ilustracji.

Bajki o ludziach to drugi tom publikacji dzieł Ignacego Krasickiego przygotowany staraniem Stowarzyszenia i Oranżerii (pierwszym były Bajki o zwierzętach z ilustracjami Józefa Wilkonia). Ciekawym uzupełnieniem Bajek o ludziach jest posłowie Filozof smutnego śmiechu i utopia Heilsberga pióra prof. Zbigniewa Mikołejki, urodzonego w Lidzbarku Warmińskim. Zbigniew Mikołejko będzie gościem uroczystego otwarcia wystawy w Bibliotece na Koszykowej 13 kwietnia o godz. 18:00. Wystawę można oglądać do 27 kwietnia włącznie w holu pod zieloną ścianą w godzinach otwarcia Biblioteki.

Opis wystawy na podstawie tekstu Anny Puszcz, Dyrektor Oranżerii Kultury – Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej w Lidzbarku Warmińskim oraz Prezes Stowarzyszenia Kobiet „Miej Marzenia”. W materiałach promocyjnych wykorzystano jako tło ilustracje Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej.

Ewa Gruda

 

ekrany wystawa Bajki

Szukaj na stronie