Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Siedlce : Miejska Biblioteka Publiczna, 2013.
Żeromski2Prezentowana książka składa się z pięciu rozdziałów: „Żeromski na Podlasiu”, „Żeromski – bibliotekarz”, „Żeromski i róże”, „Siedlce we wspomnieniach Moniki Żeromskiej”, „Monika Żeromska o różach” uzupełnionych interesującymi zdjęciami i bogatą bibliografią.
Autorka niezwykle pieczołowicie odnotowuje wszelkie ślady bytności pisarza na Podlasiu i jego związki z tym regionem.
Żeromski wiele czasu spędził w siedleckim dla poratowania nadwątlonego biedą zdrowia, a że nie stać go było na bezpłatny wypoczynek, pełnił zajęcie korepetytora. Korzystał również z gościnności ziemian zamieszkujących okoliczne dwory. Tu też poznał swoje wielkie miłości: młodzieńczą – Helenę Radziszewską, i największą – Annę Zawadzką.
Silne związki pisarza z Siedlcami i regionem odnaleźć można w jego twórczości. W charakterystycznym dla siebie stylu opisuje on piękno nadbużańskiej przyrody, w powieściach i opowiadaniach portretuje poznane w podlaskiej krainie, często bliskie sobie osoby.
Autorka przybliża również sylwetkę Żeromskiego – bibliotekarza. Warto nadmienić, że był on jednym z założycieli Biblioteki Publicznej w Warszawie oraz w Zakopanem, pracował też jako zastępca bibliotekarza w Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswilu. 
Szczególne miejsce w książce zajmuje motyw róż, tak istotny w twórczości Żeromskiego. Pisarz kochał te kwiaty i są one wszechobecne na kartach jego prozy.
Znaczącą część publikacji stanowią obszerne fragmenty Dzienników Żeromskiego,  jego listów oraz utworów. 


Książka dostępna w czytelniach

 

Szukaj na stronie