Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Za nami cykl 6 szkoleń z zakresu digitalizacji i obróbki graficznej fotografii, które przeprowadziliśmy dla warszawskich seniorów i bibliotekarzy. Szkolenia odbywały się we wrześniowe weekendy tego roku, w Bibliotece na Koszykowej, w pracowni digitalizacji Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej (MBC). Uczestnicy mieli okazję podejrzeć prace prowadzone w MBC, zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym w codziennej pracy pozwalającej przenieść papierowy zasób do wersji cyfrowej, a także zobaczyć jakie materiały skanowane są w regionalnej bibliotece cyfrowej i często jak skomplikowany może to być proces.

Po instruktażu i wprowadzeniu do zasad digitalizacji, uczestnicy szkoleń sami skanowali przyniesione ze sobą fotografie, często opowiadając historie uwiecznionych na nich rodzin i bliskich. Była to okazja do ciekawych rozmów i jednocześnie możliwość zachowania na dłużej fotografii, dzięki cyfrowym narzędziom. W drugiej części szkolenia uczestnicy zostali wyposażeni w praktyczną dawkę wiedzy z zakresu obróbki graficznej zeskanowanych zdjęć, a efekty swoich prac zdumiały często ich samych. Usuwanie rys na zdjęciach, plam powstałych na skutek działania upływu czasu, kadrowanie czy poprawa ostrości fotografii nie są im już straszne. Nawet sam Jack Nicolson uwieczniony na jednym ze zdjęć uczestniczki szkolenia byłby dumny z efektu obróbki tej fotografii 😊

Zasady tworzenia kolaży z zeskanowanych zdjęć poznane podczas zajęć też będą stanowiły świetny początek do zabawy z fotografią, a może będą pomysłem na stworzenie ciekawego prezentu dla kogoś bliskiego.

Uczestnikami szkoleń byli również Bibliotekarze z bibliotek dzielnicowych, którzy wspólnie z seniorami pracowali przy digitalizacji i obróbce fotografii. Dodatkowo rozmawialiśmy z nimi o tym, na co zwracać uwagę przy prowadzeniu szkoleń z seniorami.

Dziękujemy Wam za tak liczny udział w szkoleniach, miłe słowa i pochwały. Jest nam niezmiernie miło,  że mogliśmy spędzić z Wami ten czas, wprowadzić w cyfrowy świat, a efekty szkoleń będziecie mogli wykorzystywać na co dzień w swoich domach. Jesteśmy z dumni z efektów Waszej pracy podczas szkoleń i mamy nadzieję do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.