Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Czynna od 19 października do 10 stycznia2013 r.

Gmach im. St. Kierbedziów

Poniedziałki – piątki: 9.00-20.00

Soboty: 9.00-17.00

Wystawa została zorganizowana przez Dział Archiwum. Towarzyszyła XXII Sesji Varsavianistycznej poświęconej Pisarzowi w ramach obchodu Roku Prusa. Tematem jest mniej znana, „pozawarszawska” sylwetka Prusa. Ekspozycja nie jest kompletnym przedstawieniem tematu ale sygnalizuje obecność Pisarza, zarówno fizyczną, jak i mentalną, w najróżniejszych rejonach Polski i Europy.

Przedstawiono fragmenty życia osobistego Bolesława Prusa, które Aleksander Głowacki, począwszy od narodzin w Hrubieszowie do matury w Lublinie, spędził poza Warszawą. Ze wszystkich tych miejsc dzieciństwa i młodości najczęściej w późniejszej publicystyce Prusa pojawia się Lublin. Bo też z tym miastem łączyły go tak ważne wydarzenia, jak „odsiadka” po powstaniu styczniowym, egzamin dojrzałości, częste narzeczeńskie podróże z Warszawy i wreszcie ślub z Oktawią Trembińską. Inne ważne dla Aleksandra Głowackiego lub Bolesława Prusa miejsca, które odwiedzał i obszernie opisywał, to m.in.: Puławy, Płock, Nałęczów, Galicja (ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa i Zakopanego), Wołyń. W swojej pracy reporterskiej nie omijał też takich miejsc jak Zawiercie (z powodu pożaru fabryki płócien), czy Mława, w której podczas zaćmienia słońca w 1877 r. przeżył „najszczęśliwszą chwilę w swoim życiu”.

Pokazano wyłącznie twórczość publicystyczną Prusa reprezentowaną przez fragmenty jego kronik, reportaży i felietonów zamieszczanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat w warszawskiej prasie (Kurier Warszawski i Kurier Codzienny) i czasopismach (Mucha, Kolce, Ateneum i Tygodnik Ilustrowany).

 

 

 

 

Szukaj na stronie