Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 ekrany spotkanie z Romualdem KarasiemZapraszamy do obejrzenia spotkania z Romualdem Karasiem, weteranem i klasykiem polskiego dziennikarstwa reportażowego.

Gościem red. Piotra Kitrasiewicza jest autorem książek m.in. „Puławy 22”, „Podeptany chleb”, „Tropem anonimu”, „Ostatni odruch”, „Himalajska tragedia”, a także „Rachunek sumienia”, który posłużył Krzysztofowi Kieślowskiemu za kanwę scenariusza do jego filmowego pełnometrażowego debiutu fabularnego pt „Blizna”. Inny reportaż Karasia – „Nazywam się Pekosiński” – zainspirował Grzegorza Królikiewicza do nakręcenia filmu zatytułowanego „Przypadek Pekosińskiego”.

Najnowszym dziełem naszego gościa (ur. 1935) jest pisana od lat kilkutomowa saga nosząca tytuł „Majora Sucharskiego droga na Westerplatte”. Zaplanowana jako pięcioksiąg jest obrazem nie tylko losów i życia tytułowego bohatera, ale przede wszystkim dziejów ziem polskich i miejsc z nim związanych. Pełna dygresji historycznych, wielowątkowa, przenikliwa w zestawianiu faktów obyczajowych i kulturowych, dokonuje rozrachunku z narosłymi wobec dowódcy obrony Westerplatte zakłamaniami, zaglądając przy tym za kulisy oficjalnych przekazów oraz śledząc zmieniający się wizerunek Henryka Sucharskiego w propagandzie okresu powojennego. Najnowszy tom cyklu nosi tytuł „Virtuti Militari”, a odznaczenie to Sucharski uzyskał za odwagę i bohaterstwo jakimi wykazał się podczas wojny polsko-bolszewickiej w roku 1920.

Romuald Karaś wypowiada się również na temat znanych filmów dotyczących obrony gdańskiego półwyspu we wrześniu 1939 roku: „Westerplatte” (1967) Stanisława Różewicza oraz „Tajemnicy Westerplatte” (2013) Pawła Chochlewa.

 

 

 

Szukaj na stronie