Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmowy z Katarzyną Zyskowską, autorką książki „Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”, wydanej przez oficynę Znak.

 

 

 

 

Fabularna opowieść rozpoczyna się w grudniu 1941 roku, kiedy Baczyński poznaje „kobietę swego życia”, studentkę tajnych kompletów Barbarę Drapczyńską, a kończy w sierpniu-wrześniu 1944, gdy obojga dosięgła śmierć podczas Powstania Warszawskiego: 4 sierpnia zginął Krzysztof ugodzony w głowę kulą snajpera, a 1 września zmarła śmiertelnie ranna Basia. Fabułę rozpisała autorka na trzy głosy-narracje: Krzysztofa, Barbary oraz Stefanii, matki Baczyńskiego. Główną osią książki jest psychologiczna relacja pomiędzy tymi trzema osobami żyjącymi obok siebie w ciasnym pokoju mieszkania przy ul. Hołówki na warszawskim Czerniakowie. I o ile okupacja była piekłem zewnętrznym (Zyskowska umiejętnie wplata w fabułę elementy zagrożenia ze strony hitlerowców), to dla trojga bohaterów piekłem stało się zamieszkanie pod jednym dachem w sytuacji, kiedy Stefania nienawidziła synowej i wcale tego nie ukrywała, a Barbara odpowiadała jej podobnymi emocjami. Pomiędzy dwiema kochanymi kobietami lawirował Krzysztof, a wytchnienie w tej udręce oraz w chorobie (nocne kaszle połączone z pluciem krwią zwalały go z łóżka) stała się dla niego twórczość poetycka, nasycona osobistym bólem i cierpieniem, a także głębokim patriotycznym odczuwaniem katastrofy dziejowej. Obie kobiety były najważniejszymi osobami w życiu Krzysztofa, każdej z nich poświęcił kilka wierszy.

 

Z Katarzyną Zyskowską rozmawia red. Piotr Kitrasiewicz z Zespołu Współpracy Programowej. Nagranie jest dostępne również na kanale YouTube Biblioteki.

Szukaj na stronie