Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 


Stowarzyszenie Homokomando zaprasza na wydarzenie literackie "Czas na trans, czyli literatura transpłciowa w Polsce". Będzie to spotkanie otwarte z osobami autorskimi i eksperckimi na temat polskiej literatury niebinarnej i transpłciowej. Trzy rozmowy o książkach pisanych przez i o osobach transpłciowych i niebinarnych. W programie reportaż i beletrystyka. Podważymy cispłciowe, binarne i heteroseksualne kategorie, squeerujemy kanon literacki, a może nawet wywrócimy stolik panelowy!

 CZAS NA TRANS poziomo

 

17.30-18.35

Sojuszniczo: Jak opowiadać historie osób niebinarnych i transpłciowych?

Rozmowa z reporterkami i sojuszniczkami społeczności LGBTQ+, autorkami reportaży docenianych zarówno przez krytyków jak i samą społeczność: Renatą Kim („Pomiędzy. Historie osób niebinarnych”) i Paulą Szewczyk („Ciała obce. Opowieści o transpłciowości”). Porozmawiamy o pracy nad ich książkami, o reporterskim warsztacie i o empatii.

 

18.40-19.25

Autorsko: „Gdy słońce wypieka sny” – wszystkie trans wymiary powieści

Spotkanie autorskie z Julią Durzyńską - z zawodu biolożką molekularną, dr hab., prof. UAM, poznanianką. Powieść „Gdy słońce wypieka sny”, która właśnie się ukazała, to jej debiut literacki.

 

19.30-20.40

Krytycznie: Literatura trans. Przekraczanie cispłciowej perspektywy

Panel krytyczny o literaturze trans z naukowcami, teoretykami literatury: Błażejem Warkockim (badacz literatury z perspektywy queer, dr hab., prof. UAM), Jay Szpilka (kulturoznawczyni, zajmuje się antropologią seksualności, studiami trans, queerem oraz punkiem, SWSP) i Kornelem Sobczakiem (dr kulturoznawstwa, redaktor miesięcznika „Dialog”)

 

Prowadzenie rozmów: Małgorzata Büthner-Zawadzka

 

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

 

Projekt finansowany ze środków m. st. Warszawy w ramach programu Warszawa - miasto otwarte, realizowanego przez Fundację Inna Przestrzeń.

 

***

RENATA KIM (ona/jej)

dziennikarka, reportażystka, autorka podcastów „Codziennie coming out”. Właśnie wydała „Pomiędzy. Historie osób niebinarnych”.

 

PAULA SZEWCZYK (ona/jej)

dziennikarka i reportażystka zajmująca się sprawami kobiet i osób LGBTQ+. Ostatnio wydała „Ciała obce. Opowieści o transpłciowości”.

 

JULIA DURZYŃSKA (ona/jej)

biolożka molekularna, dr hab., prof. UAM, poznanianka. Powieść „Gdy słońce wypieka sny”, która właśnie się ukazała, to jej debiut literacki.

 

BŁAŻEJ WARKOCKI (on/jego/whatever)

badacz literatury z perspektywy queer, dr hab., prof. UAM. Jest m.in. współautorem „Dezorientacji. Antologii polskiej literatury queer”.

 

JAY SZPILKA (ona/jej)

kulturoznawczyni, dr w SWSP. Zajmuje się antropologią seksualności, studiami trans, queerem oraz punkiem. Przygotowuje książkę o trans kobiecości.

 

KORNEL SOBCZAK (on/jego)

dr kulturoznawstwa, redaktor miesięcznika „Dialog”. Zajmuje się studiami nad wojną, kulturą popularną, kulturą młodzieżową oraz queerem.

 

MAŁGORZATA BÜTHNER-ZAWADZKA (zazwyczaj ona/jej)

dr literaturoznawstwa, autystka, homokomandoska, autorka zbioru wywiadów „Kobiety i LGBT-y razem za równością”.

Szukaj na stronie