Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Książki wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej

Nagroda Główna:

Marcin Szczygielski, Arka czasu, czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz, ilustr. Daniel de Latour, Wydawnictwo Piotra Marciszuka STENTOR – sprawnie napisana, wykorzystująca motyw podróży w czasie, powieść przygodowa o ucieczce z warszawskiego getta. Łącząc prawdę historyczną z mistrzowsko wykreowaną przygodą, jest nośnikiem wartości emocjonalnych, a także poznawczych i wychowawczych. Tekstowi towarzyszą ilustracje Daniela de Latoura, który za pomocą nowoczesnej, prostej, czarnej kreski podkreślił nastrój opowieści o niezwykłości czasu – tragicznego, ale i pełnego tajemnic.

II Nagroda:

Krystyna Miłobędzka, Na wysokiej górze, ilustr.Iwona Chmielewska, Wydawnictwo Miejskie Posnania
Iwona Chmielewska, Cztery zwykłe miski, Wydawnictwo Format

Iwona Chmielewska okazała się wnikliwą i wrażliwą czytelniczką wiersza Krystyny Miłobędzkiej, będącego poetyckim rozwinięciem dziecięcej wyliczanki Apli-papli. W książce Na wysokiej górzeobie artystki stworzyły pełną liryzmu kompozycję literacko-plastyczną, w której za pomocą słownych i obrazowych metafor wykreowały bogate w skojarzenia uniwersum. Książka, jednająca młodość ze starością, ukazuje powab życia w każdym jego okresie, oswaja lęki i ze spokojem, lecz intrygująco, pokazuje przemijanie i odchodzenie.

Cztery zwykłe miskiautorska książka Iwony Chmielewskiejto jedna z niewielu, a może jedyna w Polsce, książka z gatunku picture book, mająca tak wyraźny charakter autotematyczny. Autorka już w pierwszym zdaniu informuje czytelnika, że „Książkę można zrobić ze wszystkiego”, po czym konsekwentnie rozwija tę myśl za pomocą słowa i obrazu. Nie jest to jednak książka tylko o metodzie. Iwona Chmielewska, zapraszając dziecko do wspólnego odkrywania tajemnic warsztatowych, zaprasza je również do refleksji nad wielkim problemem współczesnego świata, w którym „[...] jedni mają za dużo. A inni mają zamało”.

III Nagroda:

Wanda Chotomska, Panna Kreseczka, ilustr. Bohdan Butenko, wydawnictwo Muza SA – książka wydana w serii „Muzeum Książki Dziecięcej poleca”.Panna Kreseczka, ponad pół wieku temu drukowana na ostatniej stronie każdego numeru „Świerszczyka” jako historyjka obrazkowa, nadal pozostaje świeża i aktualna. Dynamiczny, „energetyzujący” wiersz Wandy Chotomskiej oraz mistrzowskie ilustracje Bohdana Butenki tworzą jedyną w swoim rodzaju, pełną humoru historyjkę o nabazgranej na płocie Pannie Kreseczce, osóbce niezwykle sympatycznej, po dziecięcemu łobuzerskiej i wzruszającej.

Nagroda specjalna:

Fryderyk Chopin, Zdrów chłopczyna, ilustr. i oprac. graf. Bohdan Butenko, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina – stanowiący treść książki żartobliwy wierszyk, napisany przez dwunastoletniego Fryderyka, pokazuje inne oblicze wielkiego kompozytora: figlarne i prześmiewcze – a śmieje się on z samego siebie. O ilustracje i opracowanie graficzne książki zadbał, w swym niepowtarzalnym stylu, Bohdan Butenko – niezrównany komentator słowa, któremu nie umknął żaden szczegół tego smakowitego tekstu.

Wyróżnienia:

Zofia Beszczyńska, Ptasia Jaga, ilustr. Elżbieta Krygowska-Butlewska, Wydawnictwo Mila – współczesna wersja bajki o Babie Jadze, pełnymi garściami czerpiąca z baśni braci Grimm imitologii słowiańskiej. Mimo tych inspiracji jest oryginalnym, kunsztownym literacko dziełem o fantastycznej inicjacyjnej przygodzie dziecięcych bohaterów. Elżbieta Krygowska-Butlewska zilustrowała książkę cyklem malarskich obrazów, które oddają walory artystyczne i znaczeniowe baśniowego tekstu.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, O Melanii, Melchiorze i panu Przypadku, ilustr. Paweł Pawlak, wydawnictwo Bajka – subtelny tekst i pastelowe ilustracje tworzą prostą, ciepłą opowieśćo nieśmiałości, radzeniu sobie z nią, o potrzebie bliskości i zbawiennej roli przypadku w życiu.

Joanna Kulmowa, Co drzemie w nas,oprac. graf. Anna Niemierko, Agencja Edytorska Ezop – tomik wierszy o marzeniach, o czekających żaglach ze snu, o gdzie indziej, o pociągu, którego nie ma, i o szynach, co biegną, biegną, biegną... Piękna książka. Także jako przedmiot – wspólne dzieło sztuki wielkiej romantycznej poetki i ilustratorki.

Tomasza Kwaśniewski, Jedno oko na Maroko, fot. Anna Bedyńska, Wydawnictwo Czarna Owieczka – portrety osób, które budzą ciekawość swą odmiennością. Książka w sposób artystycznie dojrzały staje po stronie wciąż – mimo deklaracji – niedocenianych wartości, jak otwartość na innego człowieka, łagodność w ocenach, rozumna obserwacja ludzkich zachowań, respektowanie cudzych decyzji czy wreszcie – szacunek dla jednostki i jej prawo do wolności.

MikołajŁoziński, Prawdziwa bajka,oprac. graf. Marta Ignerska, wydawnictwo Kultura Gniewu – pełna uroku i rozmachu literacko-graficzna opowieść o szalonej młodzieńczej podróży, zachłyśnięciu się światem i jego bogactwem… oraz o sympatii do pająka. Książki, w której obrazy i słowa nie dają się rozdzielić, wzajemnie się przenikają, wzbogacając wrażliwość estetyczną i emocjonalną czytelnika.

Zuzanna Orlińska, Ani słowa o Zosi, Wydawnictwo Literatura –ciekawa przygoda z rodzinną tajemnicą w tle. Zabawna, ale i wzruszająca książka o dojrzewaniu, o uczeniu się akceptacji odrębnego życia rodziców, o młodzieńczej miłości, pokonywaniu niechęci do osób budzących rezerwę, a także o byciu z innymi, odmiennymi, pokrzywdzonymi przez los.

Tina Oziewicz, Pamiątka z Paryża, oprac. graf. Jacek Ambrożewski, Wydawnictwo Dwie Siostry – „dopisana” do obrazu Wilhelma Sasnala, zabawna, intrygująca i trzymającą w napięciu historyjka o rozmnażaniu się… wieży Eiffla i rozsiewaniu jej „zarodników”. Książkę cechuje różnorodność i nowoczesność pomysłów graficznych, spójnych z tekstem i jego ideą.

Joanna Papuzińska (wybór i oprac.), Cudowna studzienka. Baśnie polskie, ilustr. Elżbieta Wasiuczyńska, wydawnictwo Media Rodzina – doskonały prezent dla każdego dziecka. Kanoniczne polskie baśnie uzupełnione poetyckim wstępem oraz posłowiem i przypisami, w których autorka wyboru wyjaśniła znaczenie trudniejszych słów. Tekst zdobią malarskie całostronicowe ilustracjeoraz finezyjne miniatury.

Katarzyna Ryrych, O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych, oprac. graf. Elżbieta Chojna, Wydawnictwo Literatura – niebanalna książka o dorastaniu oraz o przyjaźni i miłości braterskiej. Ciekawie opowiedziana historia małego intelektualisty, który poznając dramaty ludzi z najbliższego otoczenia, uczy się wrażliwości na problemy innych i przeciwstawiania się złu, a przy tym odkrywa własną tożsamość.

Zofia Stanecka, Świat według dziadka, ilustr.Bogna Pniewska, Wydawnictwo „W drodze” – ozdobiona dyskretnymi rysunkami, fantastyczno-realistyczna opowieść o budowaniu więzi między dziadkiem i wnukiem. Prosta i piękna historia o poznawaniu bliźniego i o tym, że każdy z nas, jeśli tylko zechce, może wydobyć z drugiego człowieka najwspanialsze cechy – trzeba tylko przezwyciężyć lęk i niechęć budujące mur obojętności.

Przemysław Wechterowicz, Proszę mnie przytulić, ilustr. Emilia Dziubak, Agencja Edytorska Ezop – pięknie zilustrowana, pełna ciepła, humoru i liryzmu książka o uczeniu się umiejętności dawania i przyjmowania dobra, o tworzeniu serdecznych relacji z innymi, czasami bardzo różnymi od nas.

Wyróżnienie specjalne:

Danuta Gellnerowa, Cukrowe miasteczko,ilustr. Agnieszka Żelewska, wydawnictwo Bajka – lektura tego zbioru wierszy to powrót do dzieciństwa. Jest w nim wszystko, co ciekawi małego czytelnika: tajemnica, niespodzianka, humor. Jest też uroda świata – migotliwie przepływają kolorowe obrazy wyczarowane w kalejdoskopie roku. Z wierszami doskonale komponują się ilustracje, przywodzące na myśl dziecięce wyklejanki. Poezje Danuty Gellnerowej zebrała w piękny kolorowy bukiet i ofiarowała dzieciom jej córka – poetka Dorota Gellner.

lista skarbow 2013 small

Zwycięska Arka czasu i jej autorzy