Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Książki wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej

Nagroda Główna:

Iwona Chmielewska, Pamiętnik Blumki,wydawnictwo Media Rodzina – mistrzowski przykład obrazowo-słownej jedności, w której obie warstwy: plastyczna i tekstowa wzajemnie się dopełniają, tworząc idealną harmonię. Dzieło Iwony Chmielewskiej w warstwie słownej jest stylizowanym dziecięcym pamiętnikiem. Mała Blumka, opisując na bieżąco życie w Domu Sierot prowadzonym przez Janusza Korczaka, przytacza – jakby mimochodem – podstawowe założenia Korczakowskiej pedagogii.

II Nagroda:

Zofia Beszczyńska, Jajko Księżyca, Wydawnictwo Akapit Press – powieść o wysokich walorach literackich będąca znakomitym pomostem między literaturą stricte dziecięcą a literaturą wymagającą czytelniczego przygotowania. Powieść przynosi opis szalonego balu albo przedziwnego snu. Dwunastoletnia bohaterka,wędrując po świecie baśni i świecie symboli, przechodzi baśniową inicjację – buduje własną tożsamość, niezależną od osoby ukochanej matki. Książka pełna jest literackich i kulturowych cytatów. Podążając ich tropem, można odczytywać znaczenia, przy czym należy pamiętać, że Jajko Księżyca to przykład dzieła otwartego, niepoddającego się jednej interpretacji.

III Nagroda:

Anna Czerwińska-Rydel, Wszystko gra, ilustr. Marta Ignerska,wydawnictwo Wytwórnia – klarowne, proste, ale wolne od banału, wartościowe pod względem artystycznym wprowadzenie małego dziecka w świat dźwięków orkiestry symfonicznej i ról pełnionych przez poszczególne instrumenty. Tekst, oparty na wyrazistej konstrukcji, operujący trafną, a zarazem subtelną metaforyką, współgra z nowoczesną, silnie przemawiającą do wyobraźni szatą graficzną, tworząc nierozerwalną całość.

Nagroda Specjalna:

Krystyna Boglar, Gucio i Cezar, ilustr.Bohdan Butenko, Wydawnictwo Dwie Siostry – opowieść komiksowa o przygodach dwóch przesympatycznych bohaterach: Gucia i Cezara. Dawniej wydawana w formie zeszytów, teraz już zupełnie zaczytanych, zyskała nowe życie dzięki niezwykle starannej jednotomowej edycji. Ciekawe wykorzystanie dawnych okładek jako jedynego elementu utrzymanego w kolorze dodało książce lekkości i wdzięku.

Wyróżnienia za tekst i ilustracje:

Paweł Beręsewicz, A niech to czykolada!, ilustr. Piotr Fąfrowicz, Wydawnictwo Piotra Marciszuka STENTOR – finezyjna, ciekawa, pełna ukrytych sensów opowieść o światach równoległych, które oddziałują na siebie w szczególny sposób – czasami twórczo, czasami destrukcyjnie. Książka jest przykładem samotworzącej się opowieści. Bogata znaczeniowo, wielowarstwowa, dopuszczająca wielość interpretacji, a przy tym nietrudna w odbiorze. Malarskie ilustracje wzbogacają tekst o element wizualnego piękna.

Marcin Brykczyński, W każdym z nas są drzwi do nieba. Jan Paweł II nie tylko dla dzieci, ilustr. Dorota Łoskot-Cichocka, Centrum Myśli Jana Pawła II – książka w prosty, zwięzły i przystępny sposób, unikając banału i uproszczenia, zapoznaje młodego czytelnika z czternastoma encyklikami Jana Pawła II. Integralną wartością tej książki są ilustracje. Oszczędne w formie, utrzymane w wysmakowanej kolorystyce, znakomicie podkreślają przesłanie encyklik i ułatwiają zrozumienie papieskiej myśli.

Jarosław Mikołajewski, Kiedy kiedyś czyli Kasia, Panjan i Pangór, ilustr. Dorota Łoskot-Cichocka, wydawnictwo Egmont Polska – historia przyjaźni małej dziewczynki i starszego mężczyzny, który w bardzo delikatny sposób przygotowuje dziecko na swoją śmierć. Dziewczynka, choć nie wszystko jeszcze rozumie, to jednak zdaje sobie sprawę, że jej przyjaciel odchodzi wprawdzie na zawsze, ale pozostawia jej pewne ważne dziedzictwo. W zrozumieniu tekstu pomagają subtelne ilustracje. Dopowiadają tekst i pomagają odczytać metafory.

Przemysław Wechterowicz, Bum! Bum!! Bum!!!, ilustr. i projekt graficzny Marianna Oklejak, wydawnictwo G+J Gruner+Jahr Polska – zachwycająca, urzekająca, zapadająca w pamięć dziecięca rymowanka pełna energii, radości i rytmu życia. Książka porywa swą dynamiką, ruchem, wigorem, kolorem, radością bycia tu i teraz. Jest wspaniałą zabawą słowną dla czytających i słuchających. Inspiruje, zachęca, dodaje odwagi dzieciom do tworzenia własnych rymowanek. Ilustracje są dowcipne, pełne humoru, taneczne: postacie pląsają w radosnym korowodzie zdarzeń. A śmiała kolorystyka i piękna linia rysunku współtworzą klimat tego niezwykłego tańca życia. Kolejny przykład książki stanowiącej obrazowo-słowną jedność.

Wyróżnienia literackie:

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Bzyk Brzęk,ilustr. Jona Jung, wydawnictwo Bajka –książkaw prostej formie ukazuje prawa każdej istoty do szczęścia, do bliskości, przyjaźni i miłości. Przekaz jest tym wyraźniejszy, że owymi czującymi istotami są muchy. Dla nas nieatrakcyjne, niepotrzebne i uciążliwe. Dla siebie nawzajem – najważniejsze na świecie. Prosty, uroczy tekst uczący empatii oraz zachęcający do akceptacji i tolerancji wobec odmienności.

Maria Ewa Letki, Czarusia,ilustr. Beata Zdęba, wydawnictwo Bajka – napisana z miłością do dziecka, urocza, pełna humoru, a jednocześnie mądra baśń wychodząca naprzeciw marzeniom o niezwykłości. Subtelna refleksja nad wartością przeszłości, kontaktem z przyrodą i obecną w świecie przeżyć wrażliwego dziecka magicznością zwykłego otoczenia, które tak postrzegane, okazuje się wartością prowadzącą w świat nieoczekiwanej przygody.

Olga Masiuk, Lenka, Fryderyk i podróże,ilustr. Agnieszka Żelewska, Wydawnictwo Literatura – sprawnie napisana, mądra, a przy tym pełna uroku i bardzo zabawna opowieść o różnych sposobach poznawania świata i rozmaitym podejściu do życia. Opowieść wyznacza wiele ważnych tropów myślowych, które mogą prowokować do podejmowania dyskusji.

Joanna Papuzińska, Król na wagarach,ilustr. Artur Gulewicz, Wydawnictwo Literatura – piękna i niebanalna kolekcja wierszy mądrych i zabawnych, napisanych tak lekko, jakby autorka bawiła się razem z czytelnikiem. A przecież są to wiersze starannie „zaprojektowane” i zrealizowane, świadczące nie tylko o talencie autorki, lecz także o jej znakomitym warsztacie poetyckim. Każdy utrzymany jest w innej poetyce, każdy też odkrywa jakąś tajemnicę języka polskiego. I każdy zachęca czytelnika do własnych prób poetyckich i słowotwórczych.

Barbara Stenka, Masło przygodowe,ilustr. Olga Reszelska, Wydawnictwo Literatura – przedstawienie obrazu świata, co prawda pełnego problemów, ale także piękna i innych wartości, o które warto zadbać. Obraz świata skomplikowanego, ale godnego miłości, jest znakomicie zrealizowany w warstwie literackiej: mamy tu żywą narrację, ciekawą fabułę, bogatą galerię różnorodnych, często kontrastowych postaci, które się niekiedy „pięknie różnią”, ale zawsze są przedstawione przekonująco pod względem psychologicznym. Jest też bardzo wiele humoru, związanego zarówno z warstwą fabularną, jak i z samymi postaciami oraz ich żywym i naturalnym językiem.

lista skarbow 2011 small

Nagroda Główna – Pamiętnik Blumki Iwony Chmielewskiej