Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Książki wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej

Nagroda Główna:

Grzegorz Wasowski, PKP, czyli Poczet Królów Polskich, ilustr. i oprac. graf. Bohdan Butenko, Wydawnictwo Muchomor – kultowe teksty spopularyzowane przez T-raperów Znad Wisły, wykorzystywane przez młodzież nie tylko do nauki historii (!), ale także rapowane, śpiewane i przytaczane w rozmowach. Mistrzowsko zilustrowane przez Bohdana Butenkę – z właściwą rysownikowi pokaźną dozą humoru i pomysłowości oraz dbałością o każdy edytorski szczegół.

II Nagroda:

Marcin Szczygielski, Za niebieskimi drzwiami, Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego – fantastyczna opowieść o perypetiach chłopca, który musi uporać się z wieloma ważnymi problemami, urzeka wspaniałymi pomysłami, pięknym językiem, baśniową atmosferą i autentyzmem uczuć. Jest to niewątpliwie przykład baśniowej fantastyki na najwyższym światowym poziomie.

III Nagroda:

Maria Ewa Letki, Zaczarowane historie,ilustr. Elżbieta Wasiuczyńska, wydawnictwo Bajka – opowiadania o głębokim podtekście filozoficznym, jednocześnie proste i zrozumiałe dla dziecka, bardzo nastrojowe i napisane piękną polszczyzną. Ilustracje, o dużych walorach malarskich, oddają myśl i klimat tekstu.

Nagroda Specjalna:

Joanna Papuzińska, Opowieść, ilustr. Stasys Eidrigevičius, Wydawnictwo Mila – nowa, przepiękna edycja łączy w sobie dwa niezapomniane opowiadania z lat 80.: Czarna jama i Ja. Oba teksty, które odegrały w swoim czasie ogromną rolę, zostały teraz uzupełnione jednym z najznakomitszych wierszy Joanny Papuzińskiej, o dyskretnym podtekście inicjacyjnym – Opowieść. Całość jest oczywiście ilustrowana, jak niegdyś, przez Stasysa Eidrigevičiusa – w sposób intrygujący, genialny...

Wyróżnienia:

Paweł Beręsewicz, Czy wojna jest dla dziewczyn?, ilustr. Olga Reszelska, Wydawnictwo Literatura i Muzeum Powstania Warszawskiego – niezwykle sugestywna, dobrze napisana i dobrze zilustrowana książka otwierająca arcyciekawą serię poświęconą wojnie widzianej oczyma dziecka.

Agnieszka Błotnicka, Czarna Operacja, Wydawnictwo Nasza Księgarnia – druga część nagrodzonej przez Polską Sekcję IBBY książki Kiedy zegar wybije dziesiątą. Obie powieści stanowią przykład bardzo dobrej prozy sensacyjno-przygodowej dla młodzieży. Dodatkowym atutem Czarnej Operacji jest tematyka warszawska oraz świetna dramaturgia.

Dorota Gellner, Zając,wydawnictwo Bajka, ilustr. Piotr Rychel – książka zachwyca misternym dowcipem słownym opartym na prostym naruszeniu pragmatyki językowej. Jest świetną zabawą dla dzieci i dorosłych. Ilustracje podkreślają walory tekstu i nieodparcie śmieszą.

Adam Jaromir, Słoniątko,ilustr. Gabriela Cichowska, Wydawnictwo Muchomor – bardzo interesująca książka dla najmłodszych o poszukiwaniu tożsamości i przyjaciół. Przykład obrazowo-słownej całości o wysokich walorach literackich i plastycznych.

Grzegorz Kasdepke, Horror! czyli skąd się biorą dzieci, ilustr. Marcin Piwowarski, Wydawnictwo Nasza Księgarnia – bardzo dobry, pomysłowy tekst oddający dziecięcy niepokój związany z trudnym problemem, jakim jest początek życia. Dyskretne, nienarzucające się ilustracje oddają myśl i nastrój tekstu.

Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Co z ciebie wyrośnie?,Wydawnictwo Dwie Siostry – przykład książki autorskiej o ciekawym, niebanalnym projekcie graficznym. W warstwie tekstowej ta opowieść o dziwnych zawodach rozwija w pewien sposób myśl sformułowaną kiedyś przez Jana Twardowskiego: nawet to czego nie mam komu dać zawsze jest komuś potrzebne...

 lista skarbow 2010 small

Bohdan Butenko i Grzegorz Wasowski - laureaci Nagrody Głównej