Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Książki wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej

Nagroda Główna:

Zofia Beszczyńska, Lusterko z Futra, ilustr. Tomek Bogacki, wydawnictwo Media Rodzina – mistrzowskie pod względem formalnym ukazanie świata wyobraźni, spójnego mimo swej dziwności: urzekającego i bezpiecznego zarazem. Jest tam miejsce na znane baśniowe motywy i na oryginalne obrazy, powstające dzięki pełnym uroku i świeżości metaforom.  

II Nagroda:

Dorota Gellner, Gryzmoł, ilustr. Ewa Poklewska-Koziełło, wydawnictwo Bajka – wierszowana opowieść o młodym artyście, dla którego rysowanie jest zarówno życiową koniecznością, jak i źródłem wielkiej radości. Książka stanowi entuzjastyczną pochwałę nieskrępowanej, twórczej zabawy jako niezbędnego elementu dzieciństwa.

III Nagroda:

Małgorzata Strzałkowska, Zielony i Nikt, ilustr. Piotr Fąfrowicz, wydawnictwo Bajka – napisana i namalowana baśń filozoficzna o konieczności stawiania czoła Nieznanemu oraz o odwadze w przekraczaniu samego siebie i swoich możliwości. Wysmakowana proza Małgorzaty Strzałkowskiej znalazła idealne dopełnienie w nastrojowych, poruszających ilustracjach Piotra Fąfrowicza.

Wyróżnienia:

Henryk Bardijewski, Wyprawa do kraju księcia Marginała, ilustr. Daniel de Latour, Wydawnictwo Piotra Marciszuka STENTOR – pełna różnych odcieni humoru realistyczno-fantastyczna opowiastka o baśniowym królestwie, w którym wszystko dzieje się na marginesie. Opowieść, opierająca się na grze wyobraźni i skojarzeń, pełna jest aluzji i delikatnych podtekstów. Może stanowić interesującą lekturę dla odbiorcy w każdym wieku.

Jacek Dukaj, Wroniec, ilustr. Jakub Jabłoński, Wydawnictwo Literackie – dramatyczny epizod z najnowszej historii Polski ukazany w przystępnej dla dzieci formie. Książka o stanie wojennym interesująco wykorzystuje słowotwórczy potencjał ojczystego języka. Obrazy i słowa nawiązujące do wyobraźni dziecka dają szansę na rozbudzenie zainteresowania historią i zachęcają do refleksji na tematy ogólne, zwłaszcza – istoty zła.

Maria Ewa Letki, Tajemnicze sprawy,ilustr. Ewa Poklewska-Koziełło, wydawnictwo Bajka – trzynaście wartościowych literacko opowiadań oddających dziecięce pojmowanie świata. Pochwała empatii, aktywności, radości i wyobraźni, które razem tworzą świat wolny od kłamstwa i uzupełniają rzeczywistość o trzy ważne elementy: niezwykłość, umiejętność obserwacji i wrażliwość.

Anna Onichimowska, Piecyk, czapeczka i budyń, ilustr. Agata Dudek, Agencja Edytorska Ezop – pełna wyjątkowego uroku i ciepła, misterna literacko współczesna baśń o poszukiwaniu bliskości, o potędze otwartości, ufności i dobroci, a także o istocie prawdziwego porozumienia.

Krystyna Siesicka, Zatrzymaj echo,Wydawnictwo Akapit Press – ciekawa narracyjnie trzecia część losów bohaterów kultowej powieści Zapałka na zakręcie. Powieść o wyjątkowym klimacie, pełna opisów doznań niezwykłych, choć codziennych, a także... zachęcająca do wspomnień, które pozwalają zatrzymać upływający czas.

Marcin Szczygielski, Omega, ilustr. Bartek Arobal, Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego – bogata w niezwykłe pomysły fabularne, wolna od dydaktyzmu i łatwych rozwiązań powieść o samotności współczesnego dziecka, które próbuje zmierzyć się z lękami, problemami swoimi i świata realnego poprzez uczestnictwo w grze rozgrywającej się w wirtualnym świecie.

Wyróżnienie specjalne:

Mariola Pryzwan, Plastusiowa mama. Wspomnienia o Marii Kownackiej, Państwowy Instytut Wydawniczy – bogata i barwna opowieść o Marii Kownackiej, złożona ze wspomnień ludzi, którzy stanowili część życia pisarki. Wiele materiałów autorka książki zebrała w Izbie Pamięci Marii Kownackiej – oddziale Muzeum Książki Dziecięcej.

lista skarbow 2009 small      

Laureaci II konkursu