Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Książki wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej

Nagroda Główna:

Krystyna Siesicka, Powiem Julce, Wydawnictwo Akapit Press – kunsztowna literacko opowieść o pierwszej miłości w czasach dogorywającej wojny. Krótkie wspomnienie wojennego epizodu, który zmienił życie dwu kobiet, ma ogromną siłę wyrazu. Bogactwo uczuć – lęku, tęsknoty, żalu po stracie bliskich, przyjaźni, miłości i nadziei zostało mistrzowsko wykreowane za pomocą środków literackich. Proza wysoce artystyczna, misterna, choć pozornie najprostsza.

II Nagroda:

Małgorzata Strękowska-Zaremba, Złodzieje snów, Wydawnictwo Nasza Księgarnia – połączenie kunsztownej formy z urzekającąprawdą przeżycia, obecną w tej opowieści o dramacie zagrożenia, lęku i samotności, ale i o odwadze poszukiwań i wzajemnym wspieraniu. W baśniowym sztafażu autorka umieściła temat z gatunku „trudnych” – rozpad dziecięcego świata po rozwodzie rodziców. Dziecko, czytając tę książkę, ma szansę na równoczesność silnych doznań emocjonalnych, związanych z tematem opowieści, i równie silnych doznań estetycznych. Trudne emocje są łagodzone pięknem. Świat, pomimo wad, pozostaje spójny.

III Nagroda:

Maria Marjańska-Czernik, NIC, ilustr. Krystyna Lipka-Sztarbałło,Wydawnictwo Piotra Marciszuka STENTOR – doskonałe pod względem formalnym, idealnie łączące słowo i obraz wprowadzanie młodego czytelnika w trudny świat pojęć abstrakcyjnych, pokazujące zarazem, że pokonywanie trudności myślowych może być jednocześnie zabawą. Młody czytelnik wzbogacony lekturą tej książki będzie lepiej przygotowany do poszukiwania przygód również w sferze intelektu.

Wyróżnienia:

Maria Ekier, Kocur mruży ślepia złote, Wydawnictwo Hokus-Pokus – pełne wyczucia wprowadzanie małego odbiorcy w świat kolorów, kształtów i Sztuki przez wielkie „S”. Dziecko, obcując z tą książką, staje wobec zadziwienia, które może zaowocować budowaniem wrażliwości estetycznej otwartej na oryginalność i niezwykłość, a odpornej na bylejakość i kicz.

Dorota Gellner, Czekoladki dla sąsiadki, Wydawnictwo Wilga – pełne ciepłego humoru domowe opowieści wierszem przeznaczone dla młodszych dzieci. Książka wiedzie małego czytelnika w bezpieczny świat codzienności, utrwalając w nim poczucie akceptacji przez dorosłych. Wydana starannie, z wyraźną dbałością o każdy szczegół, może już w pierwszym kontakcie stanowić zachętę do lektury.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, O słodkiej królewnie i pięknym księciu, ilustr. Agnieszka Żelewska, wydawnictwo Media Rodzina – piękna opowieść o trudzie miłości, ale też o szczęściu, jakie miłość niesie ze sobą. Dzięki mistrzowskiemu doborowi metafor nawet dla najmłodszych czytelne stają się trudne problemy związane z zagrożeniem, jakim dla związku dwojga ludzi jest nuda. Ilustratorka odnalazła dla tekstu idealną formę plastyczną, oddającą zarówno euforię miłości, jak i jej niepokój. Dzięki jej współdziałaniu z autorką tekstu powstała książka oddziałująca na młodego czytelnika w sposób wszechstronny, a także – co nie bez znaczenia – piękna jako przedmiot.

Małgorzata Kondej, Sejf z milionem w środku, czyli bestseller klasy III b, Wydawnictwo Piotra Marciszuka STENTOR – uczniowie tytułowej III klasy dowiadują się o ciężkiej chorobie nowego kolegi i postanawiają, za namową wychowawczyni, napisać dla niego szczególną książkę – zbiór opowieści, w których przedstawią sami siebie, bo „żeby się zaprzyjaźnić, trzeba się dobrze poznać”. Kolejne opowiadania konsekwentnie wprowadzają młodego czytelnika w świat wartości. Dzięki dziecięcej perspektywie staje się on przestrzenią bliską, trochę wesołą, trochę smutną, czasem – wzruszającą, zawsze godną chwili namysłu.

Małgorzata Musierowicz, Sprężyna, Wydawnictwo Akapit Press – osiemnasty tom Jeżycjady. nacechowana wielką mądrością opowieść o miłości, która spada niespodzianie, o sztuce i jej roli w życiu człowieka, ale także o nieuchronnym przemijaniu i nieprzewidzianych zrządzeniach losu. Książka skłania do zadumy nad non omnis moriar każdego z nas, a wszystkie te ważne problemy zostały przedstawione w formie – jak zwykle u tej pisarki – lekkiej i niepozbawionej humoru, z licznymi nawiązaniami do innych tekstów kultury.

Ewa Nowak, Pajączek na rowerze,wydawnictwo Egmont Polska – ujmująca prostotą i prawdą przekazu opowieść o dziecięcej miłości, która pozwala przezwyciężać własne lęki, lepiej orientować się w tym, co naprawdę ważne, i przetrwać w niezrozumiałym świecie.

Joanna Rudniańska, Mój tata z obcej planety,Wydawnictwo Pierwsze – pięknie napisana, mądra, a zarazem wstrząsająca książka przedstawiająca za pomocą słów i obrazów niebezpieczeństwa wojny jako żywiołu stale i wszędzie obecnego, mającego swoje źródło w każdym z nas, w naszej gotowości do odpowiedzenia agresją na wszystko, co wydaje się nam zagrożeniem.

Małgorzata Strzałkowska, Wiersze z kanapy, wydawnictwo Papilon – maestria formy poetyckiej. Wiersze zawarte w tomie, oparte na zaskakujących pomysłach, są przewrotne, melodyjne, pełne właściwych dla twórczości tej poetki instrumentacji, a także – lekko absurdalne. Zachęcają czytelnika do zabawy językowej oraz przybliżają formy wersyfikacyjne ważne w naszej tradycji literackiej.

Przemysław Wechterowicz, Wielkie marzenia, ilustr. Marta Ignerska, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak – wyróżnienie za odwagę i zamaszystość wielkoformatowych marzeń oraz za znalezienie radosnego, a zarazem perfekcyjnego, przemyślanego w każdym szczególe – kształtu, który autorzy nadali tym marzeniom. Obcowanie z książką może stać się zachętą nie tylko do odwagi w marzeniach, lecz także do odkrywania w świecie nieprzeczuwanych dotąd powiązań i możliwości.

Wyróżnienie specjalne:

Białostocki Teatr Lalek,któryjest spiritus movenswydania Baśni. Sztuk dla teatru lalek Marty Guśniowskiej, otrzymuje wyróżnienie za uświadomienie czytelnikom, że dzieło teatralne, zanim trafi na scenę, nie musi być jedynie zbiorem zapisanych kartek, ale może też istnieć jako piękna książka, przedmiot estetyczny, cieszący oko swoim wyglądem i starannym przygotowaniem, na które złożyła się twórcza współpraca wielu ludzi.

lista skarbow 2008 small

Krystyna Siesicka, pierwsza laureatka Nagrody Głównej