Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Książki wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej

Nagroda Główna:

Marcin Szczygielski, Tuczarnia motyli, ilustr. Magda Wosik, wydawnictwo Bajka – znakomity tekst literacki został dopełniony ilustracjami wchodzącymi z nim w nieustanny twórczy dialog. Dzięki obojgu artystom czytelnik ma okazję przeżyć fascynujące i zarazem kształcąceprzygody, które obfitują w zaskakujące zwroty akcji. Brawurowo wykreowane postaciuosabiają różne, znane z historii i literatury, oblicza władzy. Odnajdowanie tych właśnie – literackich, historycznych, a także filozoficznych inspiracji autora i delektowanie się sposobem, w jaki je rozwija i polemizuje z nimi, podnosi atrakcyjność powieści i sprawia, że czyta się z wielką przyjemnością, niezależnie od wieku.

Nagrody:

Bohdan Butenko, Gapiszon i wędzone morze, Wydawnictwo Dreams – mistrz stworzył dziecięcą postać, która od lat towarzyszy czytelnikom w filmach, czasopismach i książkach. Tą postacią jest Gapiszon – wedle słów twórcy – wiecznie młody jak bogowie greccy. Gapiszon, po dziecięcemu naiwny, nie rozumie metafor i wieloznaczności wyrazów, bierze świat dosłownie, ale... w końcu doskonale sobie w nim radzi, a dorosłych bohaterów zadziwia, wzrusza i bawi. To zetknięcie „dorosłej” wiedzy o świecie z pełną uroku dziecięcą niewiedzą występuje także w tej książce, która – jak zawsze u Bohdana Butenki – jest przemyślana w każdym calu, doskonale zaprojektowana i zawierająca ilustracje idealnie zespojone z tekstem.

Nagroda równorzędna:

Iwona Chmielewska, Królestwo dziewczynki, wydawnictwo Entliczeksubtelne, a zarazem pełne mądrości podjęcie tematu kobiecości, która bywa bolesna i niełatwa, ale i przepełniona cudownością ciągłego, cyklicznego stawania się, odradzania, przemiany.Oszczędna, emblematyczna narracja utrzymana w klimacie baśni (dziewczynka jest królewną) i przepojone koronkowym wdziękiem ilustracje sprawiają, że ten „temat trudny” nabiera nieoczekiwanej i zaskakującej lekkości, dzięki czemu trud dźwigania kobiecości może być odczytywany jako wyjątkowy, bezcenny dar.

 

Nagroda specjalna:

Krystyna Lipka-Sztarbałło, Łazienkowe pytania, Agencja Edytorska Ezop – dzięki mistrzowsko zrealizowanemupomysłowi, polegającemu na połączeniu różnych rodzajów obrazu z różnymi rodzajami tekstu, powstała doskonała książka edukacyjna, rozwijająca się i rosnąca wraz z czytelnikiem. Informacje, jedynie zasygnalizowane na początku dzieła, zostają rozwinięte i pogłębione w dalszych jego partiach. Temat – codzienna higienazostał potraktowany w sposób niezwykle taktowny (z minimalną dawką niezbędnej fizjologii), ale i atrakcyjny: autorka przekazuje wiele informacji z zakresu obyczaju, historii, a także sztuki i architektury. Książka uwodzi urodą plastyczną i pociąga ciekawostkami. Jest dowodem na to, że nawet bardzo prozaiczny temat można rozwinąć artystycznie, z wielkim talentem i wyczuciem smaku.

Wyróżniania literackie i graficzne:

Iwona Chmielewska, Oczy, WrocławskieWydawnictwo Warstwy – książka poruszająca, przemyślana, starannie zaprojektowana, budząca emocje i zmuszająca do refleksji. Z każdej jej strony patrzą na nas oczy: uważne, przenikliwe, ciekawe, szeroko otwarte, pełne namysłu, rozmarzone. A wszystkie skrywają tajemnicę, którą poznajemy po odwróceniu karty. Nie jest to jednak rzecz wyłącznie o afirmacji wzroku, bo nie wszystkim dany jest dar widzenia – niektórzy z konieczności postrzegają świat innymi zmysłami, równie głęboko, równie mocno. Piękno tej książki tkwi nie tylko w jej przesłaniu, ale także w niej samej, jako doskonałym dziele słowno-graficznym.

Ewa Kozyra-Pawlak, Ja Bobik, czyli prawdziwa historia o kocie, który myślał, że jest królem, Wydawnictwo Nasza Księgarnia – książka niezwykłej urody i wdzięku. Bobik jest królem, to nie ulega wątpliwości. Rządzi niepodzielnie, acz sprawiedliwie w całym domu (przepraszam – w pałacu) i zajmuje kolejne jego rejony spokojnie, lecz systematycznie. Jednym zaś z przywilejów władcy jest posiadanie kogoś, kto sumiennie i wnikliwie przekaże potomności jego wspaniałe dokonania i... konterfekty. Po prostu – utalentowanego kronikarza! Tego trudnego zadania podjęła się Ewa ,,Kociara”-Pawlak i wywiązała się z niego tak, że nawet Jego Wysokość Bobik się zachwycił!

Dorota Masłowska, Jak zostałam wiedźmą. Powieść autobiograficzna dla dorosłych i dzieci, ilustr. Marianna Sztyma, Wydawnictwo Literackie – opowieść o współczesnej wiedźmie, która miotłę zastąpiła samochodem, a kota – kołnierzem z mówiącą psią mordą. Ale obiekt jej działań i zabiegów jest niezmienny – człowiek. I to ją cieszy, bo materia jest ta sama: zło, słabości, słabostki i chęć posiadania więcej i więcej nawet za cenę wyzbycia się duszy. Zło można pokonać jedynie dobrem, ale i ono jest podszyte odrobinką nieszczerości i wyrachowania. To opowieść o nas samych, znakomita refleksja o tu i teraz, o być i mieć. Intrygujące ilustracje Marianny Sztymy oddają absurdalny klimat opowieści i stanowią spójną i nierozerwalną całość z tym niezwykłym tekstem, pisanym wartką poetycką prozą.

Zofia Stanecka, Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu, ilustr. Daniel de Latour, Wydawnictwo „W drodze” – bardzo udana artystycznie realizacja marzeń o doznaniu przemiany otaczającej nas rzeczywistości, o przygodach w nowych, nieznanych miejscach, spotkaniu ludzi różniących się od nas i poznaniu obyczajów, które fascynowałyby swą odmiennością. To wszystko, a także dramatyczne zdarzenia i dreszczyk emocji, odnaleźć można w tej powieści. Jej akcja pędzi jak prowadzony przez skrzata i utopca wagonik, który przenosi parę nastoletnich bohaterów w czasy średniowiecza, gdzie, oprócz przygody, czeka na nich – i na czytelników – sporo rzetelnie podanej wiedzy historycznej oraz szczypta filozofii.Oszczędne, pełne subtelnego humoru ilustracje podkreślają dynamizm akcji, tajemnicę, grozę i zaskoczenie.

Wyróżnienia literackie:

 

Joanna Jagiełło, Pamiętnik Czachy, Wydawnictwo Literatura – książka pokazuje świat widziany oczyma dziesięcioletniej rezolutnej dziewczynki życzliwej wobec otoczenia, a w szczególności wobec własnej, patchworkowej rodziny, która – siłą rzeczy – różni się od rodziny standardowej, a życie w niej wymaga od wszystkich jej członków taktu i wzajemnej życzliwości. To książka o dużym ładunku dobrej energii; pogodna, pełna humoru lektura familijna. I dzieci, i dorośli mogą się z niej wiele nauczyć. Zarówno ilustracje autorki, stylizowane na rysunki wykonane przez bohaterkę, jak i okładka oraz layout książki autorstwa Elżbiety Chojny, służą temu tekstowi, tworząc razem z nim całość spójną i jednorodną.

Dorota Combrzyńska-Nogala, Możesz wybrać, kogo chcesz pożreć, Wydawnictwo Literatura – ciekawa, pozbawiona infantylizmu i sentymentalizmu, sprawnie opowiedziana historia o dorastaniu, rodzeniu się uczucia i zmaganiach z większymi i mniejszymi problemami. O wysokiej wartości książki stanowią świetnie poprowadzona narracja, traktująca równorzędnie dwa punkty widzenia – dziewczęcy i chłopięcy, żywy język, soczystość rysunku postaci, obraz wielkiego miasta, intelektualne odniesienia i niebanalne przywołanie historii – wciąż żywej i obecnej w świadomości.

Tomasz Trojanowski, Stroiciel, Wydawnictwo Literatura – współczesna, ukazana w konwencji urban fantasy,wersja mitu o pochodzeniu dobra i zła. Walka dobra i zła, Boga i Szatana, jest tematem tak starym jak ludzka myśl. Autor sięgnął po ten temat, jak również po – utrwaloną w literaturze romantycznej i współczesnej fantasy kreację bohatera samotnie walczącego o ocalenie świata (jak Kordian, Frodo czy Ender) po to, by swoją współczesną baśnią poruszyć młodych czytelników i skierować ich uwagę ku realnym, codziennym przejawom zła. Stroiciel to przykład prozy na wskroś nowoczesnej, osadzonej w świecie młodzieżowych realiów, a jednocześnie poruszającej tematy uniwersalne i odwołującej się do literackich arcydzieł.

 

Agnieszka Tyszka, Nawijka na skajpie, Wydawnictwo Akapit Press – urzekająca nastrojem, pełna eleganckiego, staroświeckiego wdzięku powieść o spotkaniu współczesnej nastolatki, stroniącej od szkoły miłośniczki flamenco i imprezowania, z Nawojką – na pół legendarną pierwszą polską studentką Akademii Krakowskiej, dziewczyną sprzed wieków, która się w „męskie odzienie skryła i z miłości ku nauce wiedzę czerpie”. To książka o przemianie, jakiej pod wpływem Nawojki ulega Amanda, ale również o marzeniach i o cenie, jaką czasami trzeba zapłacić za ich spełnienie.

Jarosław Mikołajewski, Wiersze z kąpieli, wydawnictwo Egmontjedyny wpisany na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2014 tom wierszy. Literatura przez wielkie „L”, w której waży się każde słowo. Każdy poetycki obraz i obrazek ma tutaj swoją myślową, emocjonalną i estetyczną wartość, a bogate środki wyrazu odpowiadają treści. W tomiku, w którym pobrzmiewają osobiste, wspomnieniowe tony (wśród nich bardzo istotne akcenty włoskie), widać zaplecze myślowe i kulturę literacką. A wszystko ma wdzięk, lekkość i świeżość morskiej bryzy.

Wyróżnienie specjalne:

Małgorzata Strzałkowska, Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy, wydawnictwo Bajka –

pierwsza po 1989 roku na polskim rynku wydawniczym książka poświęcona polskiemu hymnowi narodowemu. Rzetelne kompendium wiedzy o najważniejszej polskiej pieśni, opracowane z myślą o młodym czytelniku, ale informacje w nim zawarte zainteresują też dorosłych. Książka pozwala zrozumieć znaczenie pieśni dlatych, dzięki którym powstała, i dla nas – współczesnych.

 

DSC 0245